145 succes gehad, wat hem de moed gaf, met deze magneten op de tentoonstelling in Londen in 1851 uit te komen. Hij zond drie magneten in, die wij door het jury-rapport tot in bijzonderheden kennen. Want de jury ging niet alleen op de gegevens van de inzender af, maar mat wel degelijk de gewichten en de sterkte der magneten na. Het oordeel luidde: „The most powerful per manent magnets in the exhibition" 21. De inzending van Logeman werd bekroond met een raadsmedaille. Zeker twee magneten, de grootste en nog een, maar misschien wel drie, hebben hun vader land niet weer gezien. Zij werden dadelijk gekocht door The Royal Institution, een wetenschappelijk centrum in Londen, reeds in 1799 gesticht. De beroemde natuurkundige Faraday was er aan verbonden. Deze heeft met de grootste magneet van Logeman vele en met de kleinere enkele proeven genomen. Wij weten dit doordat Faraday een nauwkeurig dagboek van al zijn experimen ten bijhield. Dit journaal is later in druk verschenen22. Telkens wordt „the large Logeman" er in vermeld; op enkele plaatsen ook „the .small Logeman". The large Logeman is nog in The Royal Institution te zien. De raadsmedaille (council-medal), die Logeman gewonnen had, is thans in het penningkabinet van Teyler. Het is een bronzen penning (doorsnede 89 mm). De naam W. M. Logeman is in de opstaande rand gegraveerd, zo als men wel meer bij prijspenningen doet. Bij dit succes van Logeman wordt soms de naam van Van Wette- ren genoemd 23. Het is hier de plaats om in te gaan op de samen werking van Logeman en Van Wetteren. N. van Wetteren, na 1856 Gebr. van Wetteren, had op de Gedempte smalle oude gracht, wijk 2-1028, een smederij. Waarschijnlijk liet Logeman, die in zijn fabriek van natuurkundige instrumenten geen smidse zal hebben gehad, de stalen lamellen, waaruit zijn magneten be stonden, door Van Wetteren smeden. Maar er heeft nooit een fabriek van Logeman en Van Wetteren bestaan4. Er is dan ook geen akte van vennootschap van deze twee ingeschreven 24. De medewerking van Van Wetteren aan de fabricage van de magne ten kan alleen bestaan hebben in het uitvoeren van een bestelling van Logeman. Het smeden van de stalen lamellen was geen kleinigheid; het moest met de hand gedaan worden, want Van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 147