12 behoud van molens, gewend met de vraag welke maatregelen zij voor behoud denkt te ondernemen. Het verheugt ons dat de achttiende-eeuw se herberg „De Dorstige Kuil" voor Heemstede behouden zal blijven. Onze zustervereni ging „Oud-Heemstede-Bennebroek" en de Bond Heemschut had den tegen de voorgenomen sloop geprotesteerd, bij welk protest ook onze vereniging zich had aangesloten. Groot Bentveld, een van de weinige nog onverkaveld gebleven buitenplaatsen van Kennemerland, is een zorgenkind. In 1966 werd het buitengoed op de monumentenlijst geplaatst. Het Haar lems Dagblad heeft over de plannen voor Groot Bentveld ge schreven, waarbij een schetssituatie van een alternatief-plan van de Stichting tot Behoud van Groot Bentveld werd afgebeeld. Het is te hopen dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg deze zaak in goede banen zal weten te leiden, zodat een algemeen aan vaardbare oplossing bereikt zal kunnen worden. Ontwikkeling van de Vereeniging „Haerlem" in 1974 Per 1 januari 1975 bedroeg ons ledental 1240, terwijl wij het jaar 1974 begonnen met 1210 leden. Er is dus gelukkig nog steeds vooruitgang. Ook in 1974 verdienen meerdere onzer leden dank voor het aanbrengen van nieuwe leden. De Jaarvergadering werd gehouden op 28 juni in het gebouw van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen aan het Spaarne 17. Vóór de aanvang van het huishoudelijke gedeelte hadden de ruim 100 leden, die de vergadering bezochten, gelegenheid in de tuin van het gebouw een merkwaardig monument te bezichtigen, dat daar in 1909 ter ere van Christiaan Huygens werd opgericht. In vier nissen zijn taferelen uit het leven van Chr. Huygens voor gesteld. Op de hoeken staan vier beelden van geleerden uit de klassieke oudheid: Archimedes, Euclides, Al Hazen en Hippar- chos. Het is een uitvoering op een derde van de ware grootte van een ontwerp van de bouwmeester dr. P. J. H. Cuypers, dat be doeld was voor plaatsing in Den Haag. Het werd echter door de Haagse gemeenteraad niet aanvaard. Het initiatief tot oprichting van dit monument was genomen door dr. L. Bleekrode, een natuurkunde-leraar in Den Haag. In 1906 vermaakte hij daartoe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 14