149 De fabriek heeft in de jaren 1857-1860 goed gewerkt. Er werkten 6 mannen tegen het toen gewone weekloon van 7,- tot 10,-. Het gemeente-verslag van 1858 vermeldt veel werk en een be langrijke uitbreiding van de fabriek. Ondanks deze goede gang van zaken heeft Logeman zich in 1860 uit de vennootschap terug getrokken 24. Op de nationale tentoonstelling in Haarlem in 1861 kwam Funckler uit met een hele reeks instrumenten, grotendeels „naar Logeman", maar overigens was diens naam als instrument maker verdwenen. W. M. Logeman als leraar (1850-1886) Wanneer men de loopbaan van Logeman als leraar volgt, wordt men geconfronteerd met vrijwel al het vervolg-onderwijs en de ontwikkeling daarvan in deze periode in Haarlem. Logeman is leraar geweest aan alle onderwijs-instellingen met uitzondering van de Meisjes-H.B.S. en de Kweekschool van het Nut voor het Algemeen. In 1850 was T. Kuiper, leraar aan het gymnasium in de wis- en natuurkunde, overleden. Men vond als opvolger W. M. Logeman, die op 11 juni van dat jaar benoemd werd tot onderwijzer aan deze school in de mathematische en natuurkundige wetenschap pen 37Er bestonden toen nog geen middelbare aktes. Logeman volgde T. Kuiper ook op als onderwijzer aan de Industrieschool. Dit was een avondschool, waaraan naast Logeman twee onder wijzers in het tekenen verbonden waren. Logeman gaf er meet-, natuur- en scheikunde. Het was een bloeiende school, waarvan de kosten grotendeels gedragen werden door de Mij. t.b.v. Nij verheid. Na een wijziging in het onderwijs-programma in 1853 werd de naam Industrie- en Handwerkschool38. Logeman bleef er de spil van. Hij gaf gedurende zes wintermaanden op twee avonden les van 6Vi-9 uur; gedurende de zomermaanden gaf hij één uur per week les. Er waren zo'n 45-60 leerlingen; soms was de toevloed van leerlingen zo groot, dat er geweigerd moesten worden. De geldmiddelen waren gering. In 1859 bood Logeman aan het onderwijs in de fysica te geven aan de genees-, heel-, verlos- en artsenijmengkundige school, de z.g. klinische school. Zijn aanbod werd dankbaar aanvaard, „zo-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 151