150 dat men thans het voorrecht geniet een specialiteit van erkende verdienste aan deze inrigting te zien verbonden". Hij heeft er tot de opheffing in 1865 gedoceerd. Bij ministerieel besluit van 18 november 1859 was hij tot honorair lector benoemd. Een salaris heeft hij dan ook voor deze werkzaamheden nooit gehad 39. De bovengenoemde Industrie- en Handwerkschool van de Mij t.b.v. Nijverheid en ook de stads-tekenschool werden in 1861 op geheven. Een nieuwe industrie- en tekenschool werd door de stad in dat jaar in het Pand geopend. Logeman werd er eerste onderwijzer in de technische wetenschappen aan. Hij kreeg het hoogste salaris. Hoewel niet als zodanig benoemd, zal hij wel als directeur gefungeerd hebben. In 1862 gaf hij daar zes uur per week les op een jaarwedde van 300,-. Zijn invloed op het gymnasium liet hij gelden, toen in 1860 daar instrumenten voor het onderwijs in de natuurkunde mochten worden aangeschaft. In de volgende jaren werden deze aankopen voortgezet. - Van 1862 tot 1865 was Logeman ook nog leraar in de natuurkunde aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers. Het jaar 1864 bracht grote veranderingen. Op 2 mei 1863 was de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, de z.g. wet van Thorbecke, afgekondigd. Op 27 januari 1864 besloot de ge meenteraad 40 1. Er wordt een hogere burgerschool met 5-jarige cursus opge richt en hieraan wordt een gewone Latijnse school verbonden. 2. Er wordt een burgerschool voor middelbaar onderwijs opge richt. Dit zou een avondschool worden. De industrie- en teken- school zou hierin omgezet worden. 3. Het gymnasium wordt opgeheven. Natuurlijk bracht de stichting van ettelijke hogere burgerscholen met 5-jarige cursus in den lande een vraag naar goede leraren mee. Het gemeentebestuur van Haarlem, bang dat de beste lera ren van het gymnasium naar andere plaatsen zouden solliciteren, omdat zij in Haarlem geen zekerheid hadden aan de hogere burgerschool aangesteld te zullen worden, benoemde met spoed vijf leraren, die uitmuntten door bekwaamheid. Daaronder was ook Logeman. Uit een brief aan Harting (blz. 154) weten we, dat Logeman gehoopt had, directeur te worden. Maar het gemeente-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 152