151 bestuur achtte voor het aanzien van de nieuwe H.B.S. een acade misch gevormde directeur beter: dr. E. v. d. Ven uit Leiden werd als zodanig benoemd 41Logeman werd benoemd tot directeur van de Burger-avondschool, die dus uit de Industrie- en teken- school was voortgekomen. Hij vervulde deze functie tot 1870. In 1874 werd een H.B.S. met driejarige cursus van de H.B.S. met vijfjarige cursus afgesplitst. De meeste leraren doceerden aan beide scholen. Ook Logeman. In hetzelfde jaar herrees het gym nasium als zelfstandige onderwij s-instelling. Logeman was toen aan deze drie scholen leraar, de H.B.S. met 5-jarige cursus, de H.B.S. met 3-jarige cursus en het gymnasium. De H.B.S. met 3- jarige cursus voldeed als onderwijs-inrichting echter niet. In 1880 werd deze school omgezet in een H.B.S. ter opleiding voor han del en nijverheid. Ook hieraan bleef Logeman verbonden. Hij leek wel onvermoeibaar, maar in 1886 kwam dan toch het einde. Hij was toen 65 jaar. Bij raadsbesluit van 30 juni 1886 werd hem tegen 1 september eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de langdurige en goede diensten aan de gemeente bewezen. Neen, nóg was zijn leraarsloopbaan niet geëindigd. Voor de han delsschool werd niet tijdig een opvolger gevonden. Logeman bood aan om daar nog natuurkundeles te geven buiten bezwaar voor de gemeentekas. Het gemeentebestuur aanvaardde dit aanbod gaarne. Dit was dus de tweede maal, dat Logeman zonder enige vergoeding aan een gemeente-school les gaf. Zonder twijfel was Logeman een goed docent; de benoeming met spoed in 1864 aan de nieuwe H.B.S. bewijst dit wel. Gaarne zouden wij hiervan een getuigenis van een van zijn leerlingen overleggen. Maar deze leven niet meer en een geschrift van een hunner waarin Logeman als leraar voorkomt, is mij niet bekend. Zijn geestelijke nalatenschap als leraar bestaat uit ettelijke na tuurkundige leerboeken 42. W. M. Logeman als redacteur (1852-1891 Het Album der Natuur In 1851 kwamen drie Haarlemmers samen: A. C. Kruseman, uitgever 43, W. M. Logeman, fabrikant van natuurkundige werk tuigen en leraar, en D: Lubach, arts 44. Zij besloten tot stichting

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 153