153 man. Maar laten wij niet menen, dat de houding van Logeman tegenover Harting onderdanig was. Als Harting zelf eens een stuk geschreven had, kreeg Logeman het te beoordelen. Natuurlijk steeds in keurige bewoordingen wist hij er heel goed kritiek op uit te oefenen. De hoeveelheid kopie was wisselend en hoewel Logeman zich wel eens afvroeg hoe hij een nummer vol moest krijgen, het gelukte steeds. In de grootste nood waren alle drie redacteuren wel in staat snel een artikel in elkander te zetten. Vanzelfsprekend klaagde de uitgever, dat het aantal abonné's zo klein was. Loge man zou gaarne wat meer actieve medewerkers aan het album verbonden zien. Onder de medewerkers waren wel geleerden als pref. Donders (medicijnen) en prof. Kaiser (sterrenkunde), maar bij deze twee klopte Logeman altijd vergeefs om een bijdrage aan. In de 35 brieven van Logeman aan Harting, die ons uit de jaren 1856-1883 bewaard zijn, worden tal van zaken aangeroerd, die ons anders onbekend zouden zijn gebleven, b.v. Logemans te leurstelling, dat hij geen directeur van de nieuwe H.B.S. werd; hoe zijn benoeming tot leraar aan deze school tot stand is ge komen; zijn mislukte sollicitatie naar het directeurschap van de H.B.S. in Sneek; zijn pogingen om te promoveren, en de onder werpen, die hij voor zijn proefschrift in zijn hoofd had. Hij is redacteur geweest tot 1891. Hoewel het redacteurschap van het Album der Natuur geen sinecure was, gaf Logeman ook nog zijn zorg aan de Practische Volksalmanak. Met Lubach had hij deze in 1854 gesticht. Vaak ziet men nog literaire almanakken uit de eerste helft van de 19de eeuw. Deze boekjes bestaan grotendeels uit literaire bij dragen of wat daarvoor door gaat; het eigenlijke almanak-ge deelte is maar klein. Net zo was het met de Practische Volks almanak. De bijdragen waren echter niet literair maar van na tuurkundige, biologische en agrarische aard. Deze almanak was een alleraardigst boekje, eigenlijk het Album der Natuur in zak formaat. De uitgever was ook hier A. C. Kruseman. Lubach en Logeman waren de belangrijkste medewerkers. Deze almanak heeft het tegen de concurrentie van de Volksalmanak van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 155