154 Nut voor het Algemeen niet kunnen uithouden en niet meer dan negen jaargangen beleefd 5. Ook was Logeman een zeer actief medewerker aan het Zondags blad, een uitstekend periodiek, dat echter geen lezerskring kon verwerven. Het heeft slechts van 1860-1861 bestaan 46. Tenslotte was Logeman met mr. J. T. Buys redacteur van Weten schappelijke Bladen (1855 t.m. 1858). Dit was een bloemlezing uit artikelen, die in het buitenland verschenen waren en onder toezicht van de redactie voor Nederland bewerkt werden. Overzien wij al deze activiteiten, dan moeten wij respect voor Logeman hebben, die naast zijn werk als leraar, en tot 1860 ook als fabrikant, ook nog zijn bijdragen voor de eerste drie perio dieken leverde 47. Daarnaast blijkt wel, dat er bij het ontwikkelde publiek behoefte was aan lectuur, die meer kennis, en ook toen verbond men helaas aan meer kennis de gedachte van meer macht, op fysisch en biologisch terrein verschaften. W. M. Logeman als bestuurslid van Weten en Werken (1856-1894) In 1856 vatte de fabrikant John Waterloo Wilson te Haarlem, wiens naam nog voortleeft in het Wilsonsplein aldaar, het plan op een vereniging te stichten, die ten doel zou hebben de kennis en de ontwikkeling van de arbeidende stand te bevorderen. Hij werd daarin gesteund door drie andere Haarlemse fabrikanten, J. Swens, J. van Geuns en dr. J. T. Münnich. Deze vier vormden het voorlopige bestuur van de vereniging; het gaf er de naam Weten en Werken aan. Op 8 december 1856 werd de oprichtings vergadering gehouden. Daar waren o.a. ook prof. J. G. S. van Breda, W. M. Logeman en D. Lubach aanwezig. Logeman werd direct in het bestuur gekozen. Van 1858 tot 1862 was hij secre taris. De leden van Weten en Werken verplichtten zich voordrachten te houden over onderwerpen, die tot de ontwikkeling van de arbei dende stand konden bijdragen. De werklieden kregen toegangs bewijzen tot de voordrachten van de leden of van de donateurs. Maar deze gevers zelve mochten slechts zelden een voordracht bijwonen. De voordrachten waren voor de arbeiders. Met de ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 156