155 vulling van de spreekbeurten door de leden liep het echter al binnen twee jaar mis. De twee bestuursleden, die met de zorg voor de lezingen belast waren, één hunner was zonder twijfel Logeman, wilden zo niet verder gaan. Telkens weer kregen zij van leden, die aan de beurt van een voordracht waren, 's morgens bericht, dat zij diezelfde avond verhinderd waren, soms met een spijtbetuiging, maar nooit met een bereidverklaring om een an dere avond op te treden. Dan moesten de twee bestuursleden maar snel een voordracht nog voor dezelfde avond improviseren. Dat wilden zij niet langer. Men sloeg nu een andere weg in en vroeg, zo nodig, sprekers van buiten. De donateurs werden allen lid en konden voortaan ook de voordrachten bijwonen. Legeman heeft tal van voordrachten voor zijn vereniging gehou den. Zo in 1863, toen hij zeven achtereenvolgende voordrachten over elektriciteit en magneetkracht hield, in 1865 vier lezingen over elektriciteit, in 1866 over het koken van water en de stoom, en in latere jaren nog vele meer 48. In 1869 werd Logeman voor zitter. De belangstelling voor de voordrachten was bijzonder groot. Men moest vaak met een staanplaats genoegen nemen. Werd er eerst vergaderd in de Doelen, waar het echter koud en donker was, reeds in 1858 kon men overgaan naar de nieuwgebouwde socië teit „De Vereeniging" in de Lange Begijnestraat. In 1861 ver huisde men naar een lokaal boven de stadswaag. De bibliotheek en ook enig instrumentarium konden daar geborgen worden. In 1867 betrok men een eigen gebouw, staande op de hoek van de Gedempte Oude Gracht en de Essenstraat. Dit gebouw werd in 1878 door brand in een van de er naast staande pakhuisjes, ook eigendom van Weten en Werken, zeer beschadigd. Geen nood: Van alle kanten werd hulp geboden: Er werd een geld lening tegen een lage rente aangegaan, de architect A. van der Steur stelde zich voor de herbouw beschikbaar, Teyler hielp financieel en de gemeente stelde tijdelijk een lokaal ter beschik king, Eind 1878 was het nieuwe en nu veel grotere gebouw klaar. Uit al deze hulpverlening blijkt wel, hoe gezien Weten en Werken in tal van kringen was. Dit alles was tot stand gekomen onder de bezielende leiding van voorzitter Logeman. Het gebouw is tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 157