14 worden. Aldus geschiedde. Tevens werden de beste wensen uitge sproken voor spoedig herstel van de administrateur, de heer Saarloos, die ernstig ziek was. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren A. Cramer en J. J. M. Klein en mevr. H. T. A. M. Lohmann, die pas lid van onze vereniging was geworden. Van de bestuursleden, die aan aftreden toe waren, stelden jhr. Beelaerts van Blokland en Hoog zich voor herbenoeming be schikbaar. Zij werden bij acclamatie herkozen. De heer Dijkema had echter de wens te kennen gegeven om af te treden. Hij werd lid van onze vereniging in 1930. Van 1931 tot 1956 was hij secretaris. Belangrijke steun werd van hem ondervonden bij de inrichting van de Tadema-kamer in de Hoofdwacht. Met toe kenning van de zilveren legpenning in 1966 werden zijn ver diensten gewaardeerd. Met hartelijke woorden nam de voorzitter thans afscheid van de heer Dijkema als bestuurslid. Bij de rondvraag werden enige belangrijke zaken aangeroerd, waarop in het. begin van dit jaarverslag reeds werd ingegaan. De heer J. van Brugge overhandigde namens de Jeugdgroep in drie voud een voorstel voor activiteiten in het kader van het monu mentenjaar 1975. Tijdens de pauze, waarin genoten werd van de aangeboden koffie met cake, werden bij rondgang de verschillende mooi ingerichte vertrekken bijzonder gewaardeerd. Vervolgens vertelde jhr. Van Valkenburg op boeiende en humo ristische wijze de geschiedenis van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen, welke in 1752 werd opgericht en zich vooral met beoefening van de exacte wetenschappen bezighoudt. Begon nen in een vertrek in het Prinsenhof, vervolgens gehuisvest in een eigen gebouw in de Grote Houtstraat bij de Peuzelaarsteeg, kocht de Maatschappij het gebouw aan het Spaarne, waarin het thans nog gevestigd is. Als merkwaardigheid vermeldde spreker dat de geleerde dr. Mar- tinus van Marum de functie van secretaris van de Maatschappij - hoewel voor die tijd zeker niet hoog gehonoreerd - verkoos boven een slecht betaald hoogleraarschap te Leiden. In de twin tigste eeuw was een internationale beroemdheid, de Nobelprijs winnaar, prof. dr. H. A. Lorentz, secretaris van de Maatschappij.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 16