172 4 De Nieuw stad tussen 1901-1945 Al voor de eeuwwisseling was bij de Kruisweg over de spoorbaan een voetgangersbrug geslagen om de ergste problemen op te lossen (afb. 4), maar de situatie bij de spoorwegovergangen aan de Kruis- en Jansweg wordt spoedig onhoudbaar. Intensief over leg over mogelijke oplossingen wordt gepleegd tussen de ge meente, de HIJSM en het rijk. In 1899 wordt overeenstemming bereikt en de raad fiatteert het besluit, om het oude station te vervangen en de spoorbaan zodanig op te hogen, dat er tunnels onder kunnen worden gebouwd in 1901. Pas in 1905 wordt met de bouw van het nieuwe station begonnen. Over dit fraaie station, dat in 1908 geopend wordt, is recentelijk elders voldoende ge schreven 1S. De grootste verkeersproblemen zijn voorlopig weer opgelost! In de periode tussen de eeuwwisseling en 1945 ontwikkelen de verschillende delen van de Nieuwstad zozeer elk op een eigen wijze, dat de ontwikkelingen voor elk deelgebied afzonderlijk beschouwd worden. De Kruis- en Jansweg en Stationsplein Zowel de Kruis- als Jansweg zijn rond 1900 al winkelstraten geworden, hoewel de Jansweg in veel mindere mate (afb. 5 en 6). Het aantal winkels blijft gedurende deze periode vooral aan de Kruisweg zo toenemen, dat een zeer levendig geheel ontstaat. In de jaren '20 groeien de verkeersproblemen opnieuw; zo wordt in 1924 geklaagd over het drukke verkeer op de Parklaan, Kruis weg en Stationsplein en wordt gesteld, dat „De sterke verkeers- concentratie op het Stationsplein ertoe dwingt eene regeling te treffen" ie. Bovendien komen er steeds meer verkeersaantrekken- de bedrijven; zo verhuurt de gemeente het aangekochte pand Jansweg 9 in 1926 aan de „Haarlemse Autocentrale" - een garage welk contract in 1936 opnieuw verlengd wordt. Om enige verbetering aan te brengen besluit de raad in 1928 tot verbreding van de hoek Kruisweg-Korte Rozenstraat (tot 1927 Rozensteeg geheten). De gemeente koopt ter plaatse panden op en kondigt in 1930 een bouwverbod af, waarna de sloop van deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 174