177 Ook hier vormt het verkeer weer een voortdurende bron van klachten, vooral Haarlems snelle groei in noordwaartse richting belast dit gebied zwaar met doorgaand verkeer. Bovendien is het Kennemerplein eveneens een belangrijk centrum van open baar vervoer. In 1925 en later jaren richten omwonende burgers diverse verzoeken tot het gemeentebestuur om de achteruitgang van hun woonomgeving tegen te gaan. Het verkeer werd toen echter als een te belangrijke zaak be schouwd om aan deze verzoeken gehoor te geven: de bronnen maken hier althans geen melding van. Overziet men de totale ontwikkelingen binnen de Nieuwstad in deze periode, dan valt op, dat het overwegend verkeersmaatrege len geweest zijn, die tot ruimtelijke veranderingen hebben ge leid. Het deftige karakter van de Nieuwstad is hierdoor echter nog weinig aangetast: de welgestelde bewoners zijn nog niet in grote getale weggetrokken. Het percentage van de beroepsbevolking met een hoge sociale status bedraagt in 1936 nog 8,2%voor de stad bedraagt dit percentage 3,7 waarmee de juistheid van bo venstaande conclusie wel is aangetoond. 5 De Nieuwstad na 1945 Na de oorlog heeft de Nieuwstad zich, evenals Haarlem als ge heel, stormachtig ontwikkeld. De eerste aanzet hiertoe vormt het vertrek van de rijtuigen- fabriek van Beijnes aan het Stationsplein in 1953. In de loop der eeuw is dit complex sterk gegroeid, mede door Beijnes' spe cialisatie in spoorwegmaterieel, zodat de afbraak van dit geheel het bouwblok tussen Lange Molenstraat en Stationsplein doet verdwijnen. Alleen enige panden aan de Kruisweg blijven ge handhaafd. Voor het vrijgekomen terrein wordt, evenals voor het bouwblok Lange Molenstraat-Lange Heerenstraat een bouw- verbod uitgevaardigd, met het oog op de voorgenomen bouw van een groot gebouwencomplex van winkels, kantoren en (enige) woningen. Tevens staat de gemeente voor, een grote ringweg aan te leggen, die dwars door het Ripperdapark, Stationsplein en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 179