179 hal en ruimte voor showrooms, horecabedrijven, sportdoeleinden en „bijzondere doeleinden". Er volgt een tijd met veel onzekerheden, overleg achter de scher men etc. Eind 1972 wordt het ontwerp-bestemmingsplan en het eraan gekoppelde bouwplan van Spruit goedgekeurd. Begin 1973 start men met de bouw van dit ambitieuze complex. Thans ver keert de bouw ervan in een vergevorderd stadium, waardoor het aanzien van dit deel van de Nieuwstad drastisch is veranderd. De tweede aanzet tot ruimtelijke veranderingen is de sloop van de Jansschouwburg in 1947. Oorspronkelijk was het rijk van plan, ter plaatse aan de Jansweg een nieuw gerechtsgebouw of archief te stichten, maar in 1965 ziet de Rijksgebouwendienst van dit voornemen af. De aangrenzende bebouwing, bestaande uit 18 huisnummers, is inmiddels in gemeentehanden gekomen. Na 1965 volgt ook hier geleidelijke ontruiming en sloop der panden. Hierdoor is een groot gat gekomen op een zeer kwetsbare plaats in het stads beeld: een aanzienlijk deel van het bouwblok Nieuwe Gracht- Jansweg-Parklaan komt braak te liggen. Thans is dit terrein tij delijk als parkeerplaats ingericht, maar onderhandelingen schij nen gaande te zijn over de stichting van een bankgebouw. Maar een bebouwd gebied verandert niet alleen door de grote ingrepen. Juist de opeenvolging van allerlei op zich beperkte veranderingen kan het karakter van een stadsdeel ingrijpend doen wijzigen. Ook de Nieuwstad ontkomt daar niet aan: her- en ver bouwing van (winkel)panden, functieverandering, incidentele ver keersmaatregelen en dergelijke vinden voortdurend plaats. De beschreven ontwikkeling van de bebouwing en stedebouw- kundige structuur heeft nogal enige verandering teweeg gebracht in achtereenvolgens de bevolkingssamenstelling, de aard van de woningvoorraad en het „overig" ruimtegebruik. Aan de hand van feitelijke gegevens worden deze veranderingen kort geschetst. Bevolking De bevolking van de Nieuwstad is niet alleen sterk in omvang teruggelopen - van 3304 naar 2256 inwoners tussen 1947 en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 181