184 van kantoren rond een spoorwegstation. Vele kleine kantoren kunnen de hoge grondprijzen in de binnensteden niet betalen, maar de wat lagere grondprijzen in stationswijken nog net wel, waarbij toch een centrale ligging bereikt wordt. De bestaande villa's zijn doorgaans met geringe kosten als kantoor in te richten. Bovendien brengt een concentratie van kantoren rond stations met zich mee, dat meer verkeer per openbaar vervoer kan worden afgewerkt. In het licht van deze overwegingen is het niet verwon derlijk, dat in het Structuurplan Binnenstad Haarlem ruimte wordt gelaten voor verdere uitbreiding van de kantorenfunctie. Enig voorbehoud is daarbij echter wel op zijn plaats. Zo zal de gemeente moeten voorkomen, dat architectonisch- historisch waardevolle gebieden aangetast worden, hetgeen vooral van toepassing is op de Nieuwe Gracht, Ripperdapark, Kenau park en Bolwerken. In deze delen van de Nieuwstad zelf zal niet alleen geen storende bebouwing mogen komen, ook in de aan grenzende gebieden zal dat moeten worden tegengegaan om te voorkomen dat het gehele stadsbeeld schade lijdt. Grootscheepse nieuwbouw zou overigens tot dermate hoge huur prijzen leiden, dat de kleinere kantoren hier geen plaats zouden kunnen vinden. Bij de beoordeling van bouwaanvragen zou steeds moeten worden gehandeld, als geldt voor het totale gebied de status van „be schermd stadsgezicht". Dat de Nieuwstad spoedig als zodanig zal worden erkend, is op dit moment een sterke wens. De aanbe velingen die voor grootscheepse ingrepen in de Nieuwstad zijn gedaan, gelden ook voor de meer incidentele ingrepen: ook bij het invullen van „open gaten" (Jansweg-Nieuwe Gracht) is een zelfde beleid noodzakelijk. Gezien het voorgaande betoog ligt het in de lijn der verwachtin gen, dat de gemeente in de naaste toekomst tal van plannen zal moeten beoordelen. Een democratisch stadsbestuur stelt dan de eis, dat dergelijke plannen in een vroegtijdig stadium in de open baarheid worden gebracht en ter discussie worden gesteld, opdat in het recente verleden gemaakte fouten in dit opzicht niet her haald zullen worden! DRS. P. NlJHOF

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 186