16 verdichting, het verkeer en niet te vergeten aardgas-lekkage. Ver betering van de zuurstoftoevoer staat dan ook voorop, o.a. door zijdelingse toevoer en door toepassing van ventilatie-tegels. Men dient niet te vergeten dat ook bomen aan een natuurlijke leef tijdsgrens gebonden zijn. Het is dus zaak om tijdig tot verjonging over te gaan. Men kan in 't algemeen zeggen dat een gunstige leeftijds-verdeling in een boombestand is: Vs jong, Vs middelbaar, Vs oud. In ons land bestaat een tekort in de middelbare leeftijds groep. Men dient een prognose voor vernieuwing op lange termijn te maken. Tevens mag niet vergeten worden dat bomen elkaar in hun ontwikkeling in bossen concurrentie aandoen, zodat verstan dig inboeten en uitdunnen in 't bijzonder in het recreatiebos geboden is. Tenslotte lichtte spreker zijn betoog met instructieve kleurdia's toe. 21 februari. De heer C. van Dijk, directeur van de Stadsbiblio theek en Leeszaal der Gemeente Haarlem, hield aan de hand van fraaie kleurdia's een voordracht over: „Laurens Jansz. Coster en de uitvinding van de boekdrukkunst". Over de vraag of Haarlem terecht de uitvinding voor zich opeist, is veel geschreven. Het blijft echter moeilijk in deze kwestie een verantwoorde uitspraak te doen. Zoals meer bij belangrijke uit vindingen voorkomt, is het zeer wel denkbaar dat meerdere per sonen, los van elkaar, aan de oplossing van het vraagstuk, waar naar gezocht werd, hebben bijgedragen of deze verder hebben ontwikkeld. Met de intrede van de Renaissance nam de behoefte aan lectuur sterk toe. Met de handschriften kon uiteraard slechts een beperkt aantal lezers bereikt worden. Een methode ter ver menigvuldiging was reeds eerder gevonden door het snijden van prenten en bijschriften van letters (nog geen losse letters) in hout. Zo ontstonden de z.g.n. blokboeken. Toen men er toe kwam losse, individuele letters in metaal te gieten, de geschikte drukinkt had gevonden en een pers ging gebruiken, kon de boekdrukkunst tot grote ontwikkeling komen. In het begin hadden de wiege- drukken (incunabelen) nog een individueel karakter. Vóór het jaar 1500 tekende, graveerde en goot iedere boekdrukker zijn eigen letters.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 18