188 De „Karolusgulden" werd zowel in goud als zilver aangemunt, onder auspiciën van Karei V. Ze was twintig stuiver waard. De uitgifte van de gouden munt begon in 1521, die van de zil veren sinds 1540. „Ook nadat gouden en zilveren munten van dit type niet meer geslagen werden, bleef de naam Karolusgulden lang in gebruik" 2. Dat er twintig stuivers in een gulden gaan werd normaal en dat is zo gebleven tot op de huidige dag. De Karolusgulden en het pond waren, althans in Holland, gelijk in waarde. Hetzelfde gold voor de stuiver en de schelling 3. Hoofdstuk i Haarlem en zijn instellingen in de zestiende eeuw De oorsprong van Haarlem als woongemeenschap ligt in de 11de eeuw. Het verwierf stadsrechten in 1245. Weldra werd het één van de belangrijkste steden in het noordelijk deel van Holland. De volgende passage illustreert de positie die de stad tegen het einde van de 14de eeuw bereikt had: „Toen Albrecht in 1395 zijn tochten tegen de Friezen begon, moesten de Noordhollandse steden de volgende contingenten leveren: Hoorn 300 gewapenden en 25 schepen, Enkhuizen 150 gewapenden en 26 schepen, Me- demblik 100 gewapenden en geen schepen, Alkmaar 300 ge wapenden en 26 schepen, Haarlem 600 gewapenden en 150 schepen, eindelijk Amsterdam 350 gewapenden en 50 sche pen" 1. De conclusie kan niet anders zijn dan dat Haarlem omstreeks 1400 de volkrijkste en misschien wel belangrijkste stad van Noord-Holland was. Hoewel Amsterdam het zowel in omvang als belangrijkheid zou gaan overschaduwen, was Haarlem ook nog in de 16de eeuw een van de grotere steden van Holland. Het stadsbestuur De „stadsregering" of het „stadsbestuur" kreeg in 1476 min of meer z'n definitieve vorm. In dat jaar verleende Maria van Bourgondië de stad het volgende privilege: Marie by der gratie Goids hertoginne van Bourgoengen, van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 190