190 twintich persoonen van den rycxsten, notabelsten, reckelicxsten ende vredelicxsten van onser voirscrever stede Van de 22 genomineerden zouden acht worden aangewezen als kandidaten voor het burgemeesterschap uit wie de vier eigenlijke burgemeesters zouden worden gekozen. De overige vier kwamen weer in de „pool" en konden dan tot schepen gekozen worden; er zouden in totaal zeven schepenen zijn. De elf burgemeesters en schepenen zouden de stad één jaar dienen. Aan het einde van deze termijn moesten dezelfde 24 kiesmannen, bekend als de „vroedschap", 22 andere kandidaten voor de functies aanwijzen. Bovendien kreeg de vroedschap het recht jaarlijks vier stedelijke thesauriers te kiezen; zelfs deze dienden gezocht te worden in de rangen der „rycxsten en nota belsten". De taak van de vroedschap was niet beperkt tot het kiezen van magistraten. De leden waren ook gemachtigd zich te mengen in zaken, de stad of het graafschap betreffende. Zij moesten worden „gehouden, bekent ende geroepen in allen onsen ende onse voirscreven stede saicken Zo was dus de vroedschap een soort adviesraad, al kwam ze, zoals we zullen zien, niet volgens een regelmatig schema bijeen. Ieder vroedschapslid diende in handen van de schout te zweren „onse rechten, hoicheit ende heerlicheit ende oick derselver onser stede rechten, privilegen ende hantvesten te bewaren ende te onderhouden". De taakverdeling tussen vroedschap, burgemeesters en schepenen wordt in het charter niet genoemd, maar in de praktijk „vormden de burgemeesters het dagelijks bestuur van de stad". De sche penen „hadden de zorg voor alle juridische zaken" en de vroed schappen kwamen met bovengenoemden bij elkaar voor de vast stelling van verordeningen en „voor beslissingen over belangrijke zaken" 3. De formule 24 vroedschappen, vier burgemeesters en zeven sche penen werd in de praktijk niet zo strikt toegepast. Het blijkt dat de vroedschappen nooit apart maar steeds tezamen met burge- meesteren en schepenen vergaderden en daarmee één lichaam vormden. Vaak was echter maar een klein gedeelte van de vroedschappen ter vergadering aanwezig. Een vaste kern ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 192