200 woordiger van een hogere sociale laag en van een hogere en an dere economische groep n.l. die der renteniers. Om een vergelijking tussen de twee groepen te maken is het vol doende te verwijzen naar het haardsteden register. Mr. Dirck Ramp, vijf keer burgemeester tussen 1559 en 1568, staat ge noteerd voor een huis met zes haardsteden; Jan van Zuyren, vijf keer burgemeester, eveneens; de weduwe van Willem van Berc- kenrode, burgemeester in de jaren 1520 en 1530 en telg van een der oudste vroedschapsfamilies, woonde in een huis met twaalf haardsteden; Ridder Jacob van Duvenvoorde, wiens familienaam tenminste sinds de tijd van Maria van Bourgondië voorkomt op de vroedschaps- en burgemeesterslijsten, had er acht; Jan van Foreest, ook een oude naam, bezat zes haarden, net zoals de weduwe van Jan van Schagen (dikwijls burgemeester en schepen); het huis van „wijlen Claes van Heussen", ook weer een burge meester uit het begin van de 15de eeuw, beschikte over dertien haardsteden. Bijna zonder uitzondering bezaten al diegenen wier naam met de vroedschap verbonden was, vijf of meer haardsteden in hun huis. We moeten derhalve concluderen, dat er een fun damenteel klasseverschil was tussen de leden van het stadsbestuur en die der schutterijen. De kerk „Hoewel er al vanaf 1525 sporen van de Hervorming in Haarlem aanwijsbaar zijn, beheerste de R.K. Kerk in de 16de eeuw duide lijk het godsdienstig leven van de stad" 28. Uitingen van gods dienstigheid buiten de kerk waren normaal. Zoals reeds opge merkt waren de schutters verplicht deel te nemen aan menige processie, met name die op St. Albrechtsdag. Op zulke dagen waren trouwens ook andere belangrijke groepen uit de samen leving gehouden hun medewerking te verlenen: „Kerkelijke hoog tijdagen waren dat ook in het stedelijk leven. Op de grote jaar lijkse Sacramentsprocessie droegen de burgemeesteren het balda kijn boven het Heilig Sacrament en liepen de andere stadsbe stuurders, de gilden en de overige verenigingen in de optocht mee, maakte de schout met zijn mannen de weg vrij. Op die dag voerden de rederijkers een stuk met religieuze inhoud op 29.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 202