204 1555 illustreert de omvang, die sommige kloosters tegen die tijd bereikt hadden. Het „Convent van St. Anna" b.v. had twaalf haarden; het „Convent van Zijl" had er dertien en het huis van de abt ook. Het „Maria Magdalena Convente" bezat er veertien, het „Sinte Margrieten Convente" twaalf en het priorhuis twee, het „Sinte Kathrijnen Convente" tien, het „Convent van Sint Marie" met priorhuis samen acht en de commandeur en het hele klooster van St. Jan hadden zeventien haardsteden. Eén klooster, het „Convente van de barvoete susteren", telde niet minder dan 21 haarden. Bovengenoemde getallen maken het niet alleen mogelijk te spe culeren over de omvang van deze instellingen, maar ook over hun rijkdom. Ook al kennen we het aantal bewoners van de onder scheiden kloosters niet en kunnen we dus weinig zeggen over de levensomstandigheden van de betreffende monnik of non, het feit, dat alle bovengenoemde voorbeelden in rang gelijk staan aan de huizen van Haarlems rijkste burgers - of zelfs daarboven - zegt toch wel iets. Eerlijkheidshalve zij hieraan toegevoegd, dat er ook aanmerkelijk kleinere, dus navenant armere kloosters be stonden: zo beschikte het „Sinte Agnieten Convente" over slechts twee haarden en het „St. Cecilien Convent" over drie. Voor de „Commanderij van St. Jan" hebben we nog de beschik king over enkele thesauriersrekeningen. De Commanderij was uiteraard verbonden met de ridderorde van deze naam op Rhodos, De leden kwamen vooral uit de hogere bevolkingsklas sen. Ze was in het begin van de 14de eeuw gesticht en had daarna enorme rijkdom vergaard: „een groot aantal schenkingen maakte de Commanderij weldra zeer welvarend" 36. Haar bezit tingen kwamen zelfs ver buiten Haarlems wallen te liggen. Zo had de Commanderij het patronaatsrecht over de kerken van Heemskerk, Zoeterwoude, Hazerswoude en andere plaatsen. Uit eindelijk hief ze ook pacht en belasting van landerijen in Delft- land en Rijnland. De jaarrekeningen van St. Jans rentmeester in Delftland en Schieland zijn ten dele bewaard gebleven 37 en kunnen dienen tot beter begrip van de door Commandeur en broeders verzamelde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 206