207 vrijgesteld van belasting op het laken dat ze weefden43. Ja, in 1569 werd hun vrijdom zelfs nog uitgebreid: „De joncvrouen ende Baghynen van den groten Bagynhove, op hun verzoek by request gedaen, herstelt in de possessie en vrijheit waarin zij geweest zijn, en in gevolge daervan geresolveert, dat zij voortan vrijheijt ende exemptie in alle des stadts excysen genieten zul len" 44. Er kan geen twijfel aan bestaan: de R.K. Kerk nam in Haarlem in al haar doen en laten een zeer geprivilegieerde positie in. Hoofdstuk ii Het economisch leven in Haarlem Hoewel de ernst en de oorzaken van de algemene Europese inflatie en „Prijsrevolutie" in de 10de eeuw nog ter discussie staan, valt niet te ontkennen, dat er iets dergelijks heeft plaats gevonden. Ook is zeker, dat de snelle uitbreiding van de markt tot een mate van concurrentie heeft geleid, die voorheen onbe kend was. Haarlem was natuurlijk geen eiland en leed mee onder alle onzekerheden van het economisch leven, waaronder Holland en het hele noordelijke deel van Europa gebukt gingen. We zullen nu zien hoe vanaf 1550 de stad geteisterd werd door een recessie, om niet te spreken van een complete depres sie. Drie grote industrieën vormden de ruggegraat van Haarlems economie: de brouwerijen, de textielindustrie en in iets mindere mate, de scheepsbouw. Daarnaast bestond het gebruikelijke scala van ambachtslieden met hun gilden, variërend van bakkers tot boekdrukkers en -binders, en lieden met nóg geheel andere bezigheden, zoals de vissers. We zullen in het kader van dit artikel alleen de eerste twee industrieën onder de loep nemen, er van uitgaande, dat ontwikkelingen in deze twee takken van nijverheid zonder meer enorme gevolgen moesten hebben voor de hele economie in de stad. Daar komt bij, dat het vrijwel on mogelijk is de ontwikkelingen in de Haarlemse scheepsbouw van de 16de eeuw in kaart te brengen. Een poging daartoe zou ons

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 209