18 gemaakt worden. Daarna konden enkele leden nog op het terras van de woning van de heer en mevrouw De Jong Schouwenburg een kopje koffie nuttigen, waarbij ook enkele kunstschatten ge toond werden. De excursie stond onder leiding van de voorzitter en ons bestuurslid, de heer C. Wiegel. 28 september. Najaarsexcursie naar Zaltbommel aan de Waal en Heusden aan de Maas. Met drie autobussen van de N.Z.H. V.M., waarin 135 deelnemers plaats hadden genomen, werd aller eerst naar het dorp Haaften, gelegen aan de rechter Waaloever, gereden, waar in het café-restaurant „Haaften" een kopje koffie werd gedronken en genoten van het mooie uitzicht op de rivier, waar aan de overzijde de contouren van Zaltbommel, beheerst door de indrukwekkende toren van de St. Maartenskerk, op doemen. Vervolgens werd dat oude Gelderse stadje, dat thans 7899 inwoners telt, bereikt. Niet onwaarschijnlijk uit een Romein se vestiging voortgekomen, verkreeg Zaltbommel omstreeks 1233 van graaf Otto II stadsrecht of bevestiging daarvan. De deelnemers werden ontvangen door een drietal inwoners, des kundig op het gebied van de kunst-historische ontwikkeling van hun stad. Een historische uiteenzetting werd gegeven in de Grote of St. Maartenskerk, een ruim gotisch bouwwerk, herbouwd na verheffing tot kapittelkerk, ingewijd in 1304, nu Hervormde Kerk. Het middenschip van de basilicale aanleg verheft zich slechts weinig boven de brede en hoge zijbeuken, zodat het interieur de indruk maakt van een hallenkerk. Onder leiding van de drie gastheren werd een wandeling door de stad gemaakt. Het bekende huis, dat toegeschreven wordt aan Maarten van Ros- sum, daterend uit omstreeks 1535, dat eigenlijk het poortgebouw was voor een residentie, welke niet tot uitvoering kwam, is thans museum. Het kon niet inwendig bezichtigd worden. Kort tevoren was men tot de onaangename ontdekking gekomen dat boktorren houtwerken hadden aangetast, zodat met spoed voorzieningen getroffen moesten worden. Na in de oude sociëteit thans café restaurant „De Verdraagzaamheid", gelegen aan de Waal, de lunch gebruikt te hebben, zetten de deelnemers de tocht voort naar Heusden (Noord-Brabant - 5531 inwoners). Daar werden zij door burgemeester Scholten op het stadhuis ontvangen, waar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 20