208 bovendien afleiden van het kernprobleem. Volstaan wij hier met de opmerking, dat de scheepsbouw in Haarlem niet van een over weldigende importantie was, zeker niet in vergelijking met zuster- industrieën in andere Noordhollandse steden. Deze hadden een betere verbinding met de zee en overschaduwden daarom Haar lem wat scheepsbouw betreft. De brouwerijen In 1514 werd op grafelijk initiatief een onderzoek ingesteld naar de toestand van de economie in Holland. We weten, dat in ver band hiermee, eind augustus van dat jaar vijf afgevaardigden in Haarlem arriveerden. Op 29 augustus vernamen zij ten stadhuize van „enkele vooraanstaande Haarlemmers" dat in hun stad de brouwerij het voornaamste middel van bestaan was2. Het is dan ook niet meer dan passend, dat wij onze bestudering van Haar lems economische situatie beginnen met de bierbrouwindustrie. Daar komt bij, dat er over het bierbrouwen eenvoudig meer con creet materiaal voorhanden is dan over enig ander facet van Haarlems welvaart. Het brouwen van bier binnen Haarlem kan worden teruggevoerd tot de 13de eeuw, dus tot kort na de verlening van stadsrechten. Zonder twijfel gaat de oorsprong van deze tak van nijverheid terug tot vóór de eerste schriftelijke bron. In 1274 verleende Floris V Haarlem het recht, voor een periode van tien jaar, accijns te heffen op bepaalde produkten. Het is dit charter, dat voor het eerst de term „brouwgeld" vermeldt, een belasting, die van iedere brouwer over elk „brouwsel" geheven mocht wor den 3. Een „brouwsel" is de totale hoeveelheid bier, die in een keer werd vervaardigd; men mag aannemen, dat de hoeveelheid bier, die per „brouwsel" werd afgetapt, door de stad werd ge reguleerd. Omstreeks het midden van de 16de eeuw werd het „brouwgeld" vastgesteld op 24 stuiver per „brouwsel" 4. In de veertiende eeuw was het brouwen „tot grote bloei ge komen" 5. De in de 13de eeuw begonnen groei zette zich voort en de brouwindustrie breidde zich gestadig uit tot ver in de 15de eeuw. Ofschoon een reeks natuurlijke - door de mens zelf ver oorzaakte - tegenslagen met als hoogtepunt een algemeen bank-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 210