211 zen verwerkt zijn. De hoppenbieraccijns d.w.z. „accijns, geheven op het in de stad geproduceerde en geconsumeerde hoppen bier" 14 valt er niet onder, evenmin als die op hop. Aan de andere kant was de vroegere turfaccijns nu bij het „brouwgeld" inbegrepen. Het is zonder meer duidelijk, dat inkomsten die met de bierproduktie te maken hadden een belangrijk deel vormden van het totale stedelijke inkomen. Misschien is het dat feit, dat bij het stadsbestuur de gedachte wekte om zo'n strenge controle op de bierprodukten uit te oefe nen. Want behalve ter voorkoming van belastingfraude werden de bierproevers, de eed en dergelijke, ook ingesteld om de kwaliteit van het bier te verzekeren; verdunning móést wel de kwaliteit van het eindprodukt verminderen. Daarom nam men naast de reeds genoemde, ook andere maatregelen om de kwali teit van het water dat in de vaten ging, veilig te stellen. Aan vankelijk was het Spaarnewater goed genoeg geweest, „maar door het herhaaldelijk doorbreken van de dijken om het IJ was dit water vaak te brak om gebruikt te kunnen worden" 15. Door het lozen van afvalprodukten van de textielindustrie, van riolen etc. was de situatie niet verbeterd. Al stelde men pogingen in het werk het vervuilen van Spaarne en grachten door de burgerij tegen te gaan 16, toch werden tenslotte verordeningen uitgevaar digd, die de brouwers verplichtten hun water uit schonere vind plaatsen te halen, met name uit het Brouwerskolkje in Over- veen 17. De zorg van het stadsbestuur voor de brouwnijverheid beperkte zich niet tot verbieden en controleren. Vaak trachtten bestuurde- ren de belangen van de brouwerijen in hun exportgebieden te bevorderen. Zo lezen we b.v. in de thesauriersrekening van 1518 dat er een bedrag van 92 was betaald aan: „Cornelis Pieters zoon Zweer en Florys Gerritszoon glaesmaickers ter cause van een groot nyeu glas van tachtich ponden behalven 't harnasch by hemluyden ten beveele van den burgemeesteren van den vor- segde steden wegen gemaict ende geset in de kercke to Edamme mit 4 grote staende beelden, als onse lieve Vrouwe, 't Sinte

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 213