216 achteruitgang, veilig kan opmerken: „Bovendien werd het Haar lemse bier steeds duurder, omdat de vele accijnzen op bier toe namen wat voor de verkoop natuurlijk ook niet bevorderlijk was" 34. Het is aan geen enkele twijfel onderhevig, dat er een spanning aan het ontstaan was tussen de brouwers en hun „vervolgers", het stadsbestuur. De drapeniering We zagen eerder hoe de deputatie, die in 1514 in Haarlem kwam, te horen kreeg dat de brouwerijen de voornaamste industrie van de stad waren. Het ad hoe comité van burgers waarmee de deputatie sprak, rapporteerde verder dat het brouwen werd „ge volgd door de draperie (het weven en bereiden van lakens), het lindelakenkopen (de verkoop van lakens) 35. De textielnijverheid heeft veel minder aandacht gekregen dan haar belangrijker tegenhanger, de brcuwindustrie en ook veel minder dan ze als op één na belangrijkste economische factor in het 16de eeuwse Haarlem verdient. Helaas bieden de archieven minder materiaal met betrekking tot de textielbranche. Wellicht verklaart dit het verzuim. De produktiecijfers bestaan gewoonlijk niet of zitten verborgen in toevallige posten in de stadsrekenin gen. Wat ook niet bijdraagt om een inzicht te krijgen in het reilen en zeilen van deze tak van nijverheid, is haar diversiteit: bleken, verven, weven, export en andere produktiefasen bestaan vaak naast elkaar als onafhankelijke bedrijven. Ook omvatte de in- dustrie-als-zcdanig verschillende eindpredukten: zo kon laken zijn geweven van zowel linnen als wol (wel kreeg pas later in de 16de eeuw een prominente positie)3(i, zijn geverfd in verschillen de kleuren, zijn gemaakt voor verschillende doeleinden, etc. Desalniettemin is het duidelijk, dat de textielnijverheid verzwakt was en zich vanaf ongeveer 1540 37 op haar retour bevond. Zelfs in het begin van de 16de eeuw deed de concurrentie van de grotere textielcentra in Holland of andere provincies haar al kwijnen. De Haarlemse produktie haalde b.v. bij benadering niet die van Leiden: in 1504 waren in Haarlem 2000 „lakens" ge fabriceerd (stukken laken van vastgestelde afmeting) tegen 22.000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 218