217 in Leiden; uit de „Informatie" van 1514 (het verslag van eerder genoemde deputatie) blijkt, dat Leidens produktie was toegeno men tot 26.000, terwijl die in Haarlem was afgenomen tot 8 a 900; zelfs Amsterdam produceerde meer in dat jaar n.l. 5 a 6000 38. Tegen 1520 deed het stadsbestuur al bewust pogingen zijn in heemse industrie uit te bouwen tot een krachtige exportindustrie. Had het bestuur de zaak van de brouwers af en toe gesteund door propaganda voor hen te voeren, zoals we zagen bij de schenkingen aan Edam en andere steden, de draperie verleende het feitelijke steun door middel van subsidies en een actieve regeringspolitiek. Zo besloot de vroedschap op 8 maart 1518. „Om de neringe van de draperije alhier te vorderen ende ver beteren is by de meeste stemmingen geconcludeerd dat men den Drapenyerders van sekere lakenen die zij vercopen sullen tot minder pryse dan se hier staen om cestwairt ende westwairt gebracht ende aldaer bekent gemaict te worden, van de stede wegen te baten commen sal op elck laken een oirt van een gouden gulden min ende niet meer" 3». Uiteraard werd dit besluit genomen met het cog op de concur rentie: „vercopen tot minder pryse" klinkt als een poging de concurrentie te ondergraven. Dergelijke resoluties werden vrijwel een gemeenplaats in de volgende jaren. Op 4 februari 1519 werd opnieuw besloten de „drapenyerders" te subsidiëren, „tot vorde- ringe ende vermeerderinge van der neringe van de draperye bin nen dese stede" 40. Er werd een comité gevormd, samengesteld uit leden van de regering zowel als „de textiel", cm te onder zoeken hoe de situatie het best kon worden verbeterd. Op 11 december 1522 besloot men nog eens drie jaar een sub sidie van één goudgulden per laken te leggen op alle uit Haarlem geëxporteerde textielprcdukten 41Het is uit deze resolutie, dat ons de enorme markt gewaar wordt waarop de Haarlemmers mikten: deze strekte zich uit van Spanje en Portugal tot „Oost- land" en Frankfort. Men mag gevoeglijk aannemen, dat boven omschreven maatrege len aanvankelijk wel enig effect sorteerden. Het is althans duide lijk, dat sommige personen besloten hun voordeel te doen met de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 219