19 zij onder het genot van een kop thee konden luisteren naar zijn uiteenzetting, geïllustreerd met dia's, over geschiedenis en her stel van zijn gemeente. In 1184 trachtten de Heusdenaren de bouw van de nieuwe stad 's-Hertogenbosch te verhinderen; in 1577 verklaarden zij zich voor de Prins; in 1672 hielden zij de Fransen buiten de muren. Beschoten door Daendels in 1794 moest Heusden zich overgeven aan het nieuwe bewind. In de Tweede Wereldoorlog had Heusden zwaar te lijden. Onder leiding van de burgemeester wordt het thans gerestaureerd en in zijn oude luister hersteld. De daarmede bereikte resultaten werden bewonderd tijdens een wandeling door de stad onder leiding van de heer Scholten. 18 oktober. Prof. dr. A. J. Pannekoek gaf een uiteenzetting over „Romantiek en Klassicisme in Kennemer Buitenplaatsen". Deze stromingen zijn kenbaar op alle gebieden van kunst en cultuur. Het Klassicisme uitte zich in park- en tuinaanleg door strakke, symmetrische, weidse aanleg met rechtlijnige waterpartijen. De natuur werd er als het ware door gedisciplineerd. Dit Klassicisme, waarvan André Le Nötre in de zeventiende eeuw in Frankrijk de beroemde vertegenwoordiger was, drong later ook naar ons land door. Ook in de Kennemer Buitenplaatsen is het - zij het op bescheidener schaal - terug te vinden. Reactie in de volgende eeuw, eerst in Engeland, leidde tot onregelmatige, meer natuur lijke aanleg. Deze ontwikkeling, welke overging in de Romanti sche landschapsstijl, bereikte ons land omstreeks 1810. Beecke- steijn is een voorbeeld van beide ontwikkelingen. In het park van Elswout vindt men de ietwat sentimentele toepassing in de latere ontwikkeling van de Romantiek van allerlei merkwaardige bouw sels. Vaak is de oorspronkelijke klassieke aanleg - nog in oudere beplanting te onderkennen - later in romantische zin gewijzigd. Met mooie kleurdia's en reproducties van oorspronkelijke aanleg verduidelijkte spreker zijn betoog. 14 november. „De Keukenhof te Lisse met omgeving" was het onderwerp van de heer A. M. Hulkenberg. In een onderhoudend en geestig verhaal releveerde spreker de geschiedenis van dit landgoed, dat reeds in de dertiende eeuw genoemd werd, en van zijn bewoners. Daarbij betrok hij ook het Slot Teylingen, in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 21