223 om aan inkomsten te komen. Stads- en landsregering hadden samen een belastingsysteem in het leven geroepen, dat langzaam de brouwers hielp uitpersen. Op de eindprodukten van de textiel industrie evenwel schijnen geen regelmatige accijnzen in enigerlei vorm te zijn gesteld. Tenslotte echter, op 20 oktober 1543, gaf Karei V de stedelijke overheid het recht belasting te heffen op lakens. In zijn akte merkte hij op hoe enkele ambachten in de stad, zoals b.v. de brouwers en de bakkers, de lasten der accijnzen droegen voor de stedelijke schatkist, en hij voegde eraan toe, dat „de draperije ende neeringe van 't maicken van de wollen lakenen binnen derselver stede sulcx opgecommen is ende gehandeert wordt, dat die tegewoerdelijck een van de beste ende principale neeringe es; welcke neeringe veele brouwers ende brouwers kinderen aen- vaerende zijn ende exerceren, verlatende de brouwerije die gansch vermindert is" 53. Hierop volgde zijn vraag, waarom deze tak van nijverheid niet ook belast werd, en zijn antwoord: toestemming - of een bevel - aan Haarlem om voor een periode van zes jaar belasting op textielprodukten te heffen. Men neme Kareis veronderstelling dat draperie en wolweverij Haarlems voornaamste industrie waren ge worden, met een korreltje zout. Ook zijn opmerking, dat het met deze nijverheid nog steeds beter ging, verdient de nodige skepsis. Men bezie ze tegen de achtergrond van Kareis chronische geld nood, die weer een gevolg was van zijn oorlogen: „dat voirnoem- de supplianten in erkennisse ende recognitie van onser jegen- woirdiger gracie gehouden zullen worden te betalene den twin- tichsten pennick van 't voirscreve impost ende excijse ende dat in handen van onsen rentmeester van Kemerlandt54. In menig opzicht lijkt dit document op talloze andere, door Haarlem van Karei of Philips ontvangen; met name op die documenten, die gaan over belasting op „vreemd" bier55. Ze hebben allemaal één punt gemeen: alhoewel ze Haarlem het recht verlenen belasting te heffen, garanderen ze, dat een flink deel van de opbrengsten haar weg zal vinden naar de graaf, de Koning van Spanje. Door willekeurig het jaar 1560 te nemen voor een steekproef,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 225