226 factor, omdat de stad in de richting dreef van verzet. En wie vormden dan die „middenstand"? Natuurlijk, de brouwers, de moutmakers, de wevers. Hoewel het over het algemeen moeilijk is het beroep van een zestiende-eeuwse Haarlemmer terug te vinden, hebben we toch een verbazend aantal Cloveniers op de lijst (1560), die als brouwer geïdentificeerd kunnen worden 6a. De alom tegenwoor dige Nicolaas van der Laen was zowel brouwer als Clovenier, evenals Floris Janszoon en Frans Joosten. Van een verkoopakte uit 1550 weten we, dat Jan Mathyszoon een brouwer was, ook hij was een Clovenier in 1560. De Clovenier Wigger Claeszoon had in 1550 een brouwerij gekocht van zijn moeder en zijn broer. Nog een andere schutter, Hans Colderman, kocht in 1563 een brouwerij. Evenzo waren Jan Deyman en Jacob Floriszoon tege lijk brouwer en schutter. (Jacob Floriszoon was de zoon van eerstgenoemde Floris Janszoon, die in 1570 niet meer leefde.) Nog meer schutters waren waarschijnlijk brouwers. Door zeer ongeregelde deskundigheid van 16de eeuwse klerken valt het niet te bewijzen. Namen werden zelden tweemaal op dezelfde wijze gespeld. Soms gebruikt men voor iemand zijn familienaam, soms is het alleen maar zoon-van-die-of-die. Zo kan de brouwer Jan Pieterszoon Hoos ook best de schutter Jan Pieterszoon zijn ge weest. Dan zijn er ook nog aantoonbare familierelaties tussen bekende brouwers en andere leden van de Cloveniers. Dirc Joostenszoon en Willem Joostenszoon kunnen heel goed broers zijn geweest en misschien waren zij beiden wel broers van Frans Joostenszoon, de brouwer; alle drie waren Cloveniers. Willem Dircszoon Dey man en zijn broer Jan, de brouwer, waren allebei Cloveniers. Hendrick Jan Mathyszoon was door huwelijk verwant aan de Ruychavers; Pieter Jacobszoon en Willem Jacobszoon Ruycha- ver bezaten beiden brouwerijen en een neef van hen, Jan, was zowel moutmaker als Clovenier. Dat gold ook voor zijn oom- van-moederszijde Hendrick (zie boven). Ook andere Ruychavers komen op de lijst voor. Wigger van Paenderen was een brouwer en zijn zoon Cornelis (Wiggerszoon) was een Clovenier. Zo kun-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 228