234 de harde lijn van zijn eerdere brieven. Wat moest het stadsbestuur met zo'n wijziging in de politiek van het land? Op 5 april van dat jaar bood het Verbond der Edelen zijn „Compromis" aan Margaretha aan. Deze was zichtbaar geschokt door de gebeurtenis en zegde de edelen toe over hun grieven con tact te zullen opnemen met de Koning. In afwachting van diens antwoord kondigde zij een verzachting van de plakkaten aan. Ten einde de regering van Haarlem van een en ander op de hoog te te houden schreef Oranje andermaal een brief: „Eersame goede vrunden. Wij hebben verstaen uuyt het scryven vande Hoocheyt van de hartoginne van Parma, onse regente ende gouvernante, dat diversche edelmannen van de landen seecke- re requeste haare hoocheyt gepresenteerd hebben opdat men d'inquisitie ende placcaeten van de Majesteit gemaect op 't stuck van der religie zouden abdieren Daeromme zoe lasten ende ordineren wij u wel ernstelicken by desen volgende 't scrijven van de voerseide hoocheyt, dat ghij, zoelange haere hoocheyt dairop verwactende es de antwoorde van zijne voorseide Maje steit, in't executeren van de last op 't stuck van der religie met aller modestie, discretie, ende wysheyt procedeert, zonder noch tans te gedoegen dat eenighen nyeuwicheyt ofte veranderinge opte oude Catholycxe religienoch eenige schandaleuse ofte seditieuse acten 1S. De regering in Brussel was in een behoedzaam tolerante stem ming, terwijl aan de stad werd overgelaten uit te maken wat „modestie, discretie ende wysheyt" inhield of wat werd bedoeld met „schandaleus" en „seditieus". Hét was een hachelijke positie voor het stadsbestuur, want er was geen enkele zekerheid, dat de houding van de regering binnenkort niet weer zou veranderen, te meer daar deze houding afhing van het verwachte antwoord uit Madrid. Wat zouden de consequenties zijn als de Haarlemse in terpretatie van Margaretha's bevelen te veel zou afwijken van een later regeringsstandpunt? Het was niet lang hierna, dat de Haarlemse magistraat zich weer sterk begon te maken tegen de Calvinisten. Al op 22 april beval Oranje Haarlem alle maatregelen te nemen om verstoring van het katholicisme te voorkomen. Onder de middelen, die hij suggereer-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 236