237 Er had in Haarlem altijd een traditie bestaan om, in zaken van gewicht, enkele andere rijke en belangrijke mannen voor de vergadering van de vroedschap uit te nodigen; hoe lang is niet precies bekend. In het najaar van 1566 evenwel werden dit soort vergaderingen zeer frequent. We zagen reeds, dat „een groot deel van den moutmakers oick van de rijcke ende achtbare poirters" met de vroedschap vergaderde, toen eenmaal was be sloten de Geuzenschuur te laten bouwen. Ruim een week voor die vergadering, op 1 oktober, had burgemeester Nicolaas van de Laen (nota bene zelf een brouwer) in een toespraak de brou wers opgewekt de magistraat bij te staan in het handhaven van de rust in de stad21 Wie waren die „rijcke ende achtbare poirters", die geconsulteerd werden? Alles wijst er op, dat zij kwamen uit dat segment der maatschappij waaruit de schutters afkomstig waren. Bekijkt men de lijst van namen van diegenen die inzake de schuur geconsul teerd waren, dan wordt men getroffen door het overheersend aantal schutters of mogelijke schutters. Van de 28 ter vergade ring, staan er tien ook op de Clovenierslijst van 1560, en voor twee geldt dat misschien. Van degenen die niet op de Cloveniers lijst voorkomen, waren vier zeker brouwer, een vijfde misschien en nog een ander was absoluut een moutmaker. Een normaal argument, door de bestuurderen gebruikt om de steun van deze mensen te verkrijgen, was, dat oproer en wette loosheid en de daarmee gepaarde vernieling - de dreiging die van de gereformeerden uitging schadelijk zouden blijken te zijn voor de handel. Men nam daarbij impliciet aan, dat de reeds verzwakte economie nog meer te lijden zou krijgen. Rust in de stad daarentegen werd door de vroedschap, zo niet door de koop lieden, vereenzelvigd met economische consolidering, ja, met expansie. Burgemeester Van der Laen gebruikte zulke argumen ten regelmatig; wellicht dat hij door de vroedschap werd afge vaardigd vanwege zijn connecties met de brouwerswereld. In zijn toespraak tot de brouwers op 1 oktober suggereerde hij hun, dat een vreedzaam Haarlem vluchtelingen zou aantrekken uit woeli ger streken en dat deze zouden helpen Haarlems slappe econo mie tot nieuw leven te wekken 22.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 239