253 het Beleg zou blijken, niet in voldoende mate. In juli al vonden rond de stad militaire schermutselingen plaats. Tegen het einde van het najaar veranderde de situatie opnieuw drastisch. Het was tegen die tijd duidelijk, dat Don Frederik met zijn leger op weg was naar Noord-Holland. Op 3 december kwam hij in Amsterdam aan, de enige grote stad in Holland die met over was gegaan naar de Prins. Met de nadering van Don Frede rik begon de laatste scene, met de voor Haarlem noodlottig afge lopen verdediging. In de eerste weken van december 1572 kreeg het stadsbestuur voor de laatste keer last van besluiteloosheid, terwijl aan de andere kant de schutters ten volle de politieke macht gingen uitoefenen, die ze sinds 1566 genoten. Op 2 december ontving men in Haarlem boodschappen van Bossu, de opvolger van Oranje als stadhouder, die op dat moment bij Don Frederik verbleef. De stad reageerde vrijwel onmiddel lijk: „Op den 3 dach smorgens te 7 uuren heeft Dirick Jacobs- zoon die Vries oude burgemeester weder alle die vroetschap ontboden op desen brief als dat zij met malcanderen wilden concluderen antwort op desen brief voorsegd. Het inhouden was, dat die burgers ende ingesetenen noch stonden genaden te ver- crijgen, behouden lijff ende goet, die stadt op te geven, want die genade die hij ander steden hem opgevende, ende die wreetheijt die hem tegenstonden bewesen hadden, hij ock an ons bewijsen zoude" 18. Dat dit geen loze dreiging was, wist de vroedschap maar al te zeer. De herinneringen aan Zutphen en Naarden waren nog vers. Derhalve bande ze onmiddellijk elke gedachte aan tegenstand uit en maakte ze zich gereed een delegatie naar Don Frederik in Amsterdam te zenden om verder overleg te plegen en de voor waarden van overgave te bespreken. Onder de delegatieleden waren Dirk de Vries, burgemeester mr. Adriaen van Assendelft en Christophel van Schagen. Laatstgenoemde ging als vrijwilliger, met de woorden „Ic sal voer u trecken uut een goet haert" Nog diezelfde dag vertrekken zij per slee. Er valt voor deze stap van de vroedschap best begrip op te bren gen, misschien zelfs wel sympathie. In juli had ze het hoofd moeten buigen voor een overmacht van Geuzen en hun aanhang

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 255