274 en was ongetwijfeld een bijzonder begaafd en muzikaal meisje, evenals trouwens haar zusje Susanna (Susette), en was in het bezit van een goed opmerkingsvermogen, soms wel wat erg scherp in haar persoonsbeschrijvingen en alleen in haar beste ogenblikken bedeesd en bescheiden. Het is een wonder en een geluk, dat dit dagboek tussen de Hol landse familie-papieren terecht is gekomen, want het bevat veel juist voor ons wetenswaardige notities. Na (her-jont dekking, eni ge jaren geleden, is het soms wat moeilijk leesbare handschrift ontcijferd en het dagboek in het Nederlands vertaald, waardoor het ook voor anderen toegankelijk is geworden In dit jaarboek lijkt een overzicht van wat Nina over Haarlem en omstreken op te merken had zeker op zijn plaats. Bij de weergave daarvan zijn de belevenissen in de persoonlijke sfeer slechts in zoverre vermeld als voor goed begrip van het geheel noodzakelijk is. Op uitnodiging van de Van Varelens, die al een paar keer naar Amsterdam waren gekomen om kennis te maken, werd al spoe dig een eerste bezoek aan Haarlem gebracht. We laten daarvoor Nina zelf aan het woord. Zaterdag 17 juli. Er werd besloten vandaag naar Haarlem te gaan, waar Vogler op het orgel speelde. Daarom gingen mijn vader met de kinderen in de trekschuit en wij in het rijtuig van m'n oom. De weg van Amsterdam naar Haarlem is schitterend. Je gaat langs een kanaal dat bezaaid is met boten. Rechts mooie buitenplaatsen. Halverwege moet je over een brug met aan de ene kant het IJ, aan de andere kant het Haarlemmermeer („la Mer de Harlem"). Die brug moet echt wel een wonder zijn. Er passeren honderden rijtuigen langs deze weg. We arriveerden om halftwaalf voor de poort van m'n neef Coo. Mijn oom Van Varelen heeft een heel gek postuur. Zijn dochter Truitje („Traut- chen") heeft naar men zegt veel esprit, 't Huis van Coo is prach tig. Na de koffie te heben gebruikt, gaf hij ons een arm om naar de Grote Kerk te gaan, die schitterend is. Het orgel heeft een heel mooie toon, maar z'n vox humana zingt vreselijk door de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 276