277 naar de Franse kerk waar een dominee, genaamd La Rochette, preekte over de tekst „Ne succombe point aux convoitises char- nelles" (bezwijk niet voor vleselijke lusten). De preek was uit stekend, maar de dominee had zo'n hoogdravende manier van voordragen, dat de idee bij me opkwam te denken dat hij een farizeeër was. Verder bleef men die dag thuis, waar men onverwacht werd ver rast met een bezoek van de Amsterdamse oom en tante. Na het diner zaten we in de tuin van tante (Van Varelen) om de mensen te zien voorbijkomen. Terwijl we keken, zagen we ineens onze oom en tante uit Amsterdam die van Sloterdijk kwamen, waar ze geen weerstand hadden kunnen bieden aan de brief die we hun hadden geschreven. We gaven een harde gil en vlogen naar de deur. De anderen, die niets gezien hadden maar wel gehoord, schudden 't hoofd bij de idee dat we iemand in het water hadden zien vallen dat voor 't raam stroomt. Maar spoedig was hun vrees verdwenen, toen ze degenen zagen op wie ons oog gevallen was. Ik heb bijna nooit zon plezier gehad. Maandag 16 augustus. We zagen het Proveniershuis, een huis waar men betaalt naar gelang van de leeftijd die men heeft en waar men z'n hele leven kan blijven. Vandaar gingen we naar het bos, waar een grote menigte was ter gelegenheid van de paarden markt, waar Teniers en Ostade zeker heel wat schilderijen heb ben gemaakt. Ook na 't diner bleven we nog in de tuin. Het is ter gelegenheid van Hartjesdag („Hartgestag dat zoveel mensen aan de wandel zijn - het is deze dag toegestaan om te jagen en iedereen eet konijn. Op 17 augustus bezocht men het Teyler-museum en daarover weet Nina het volgende te vertellen: Teiller was een zeer gierig man die vijf miljoen heeft nagelaten om een instituut voor schone kunsten te stichten. We zagen het huis vanmorgen. De elektrische machines zijn superieur aan alle andere in Europa. We klommen naar de top van de toren om het uitzicht te zien, maar het weer was niet helder. De manuscripten in dit museum zijn prachtig geschreven en getekend door monniken die geloofden dat ze hun zonden daarmee konden afkopen. Daarom is het natuurlijk, dat ze zo goed gemaakt zijn. Het instituut als geheel is niet minder

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 279