279 betoon aan de kennis van 's mensen hart. Na de thee volgde nog een wandeling en vervolgens een mooi koud buffet van pro- dukten van Bloemendaal. Na de maaltijd werden de vruchten- kassen bezichtigd en werd nog een boottochtje gemaakt, waarop men vertrok na nog een uitnodiging te hebben gekregen voor een diner de volgende week. Het is donderdag 19 augustus: Om 12 uur 's middags hoorde ik de orgels spelen. Het is niet toegestaan dat de organist op zondag preludeert en daarom geeft men hem de donderdag en de dins dag, waarvoor men hem 600 gulden betaalt. We dineerden bij tante Dientje. Susette kreeg een mooie ring bezet met parels (Nina, tantes petekind, had tevoren al een medaillon gekregen, met de beeltenis van Dientje). Na het diner gingen we naar een rijke boer. Hij had 40 koeien, z'n stal was versierd met bloem vazen en spiegels en leek daardoor meer op een balzaal dan op een logement voor koeien. Al die dieren worden elke dag ge wassen en elke zondag krult men hun staart. Het hele huis was ingericht om er vorsten te kunnen ontvangen. Om 8 uur gingen we naar een wafelkraam. Dat is een winkel, waarin men een kamertje kan krijgen om er warme koeken te eten. Die koeken worden bereid volgens een zeer geheim recept, zodat niemand kan raden hoe ze gemaakt worden. Ze zijn inderdaad buiten gewoon lekker. Deze winkels komen slechts met de paardemarkt op Hartjesdag. Dit is een heel aangenaam uitje voor vreemdelin gen, omdat 't zo uniek is7. En dan volgt nog de Haarlemmerhout: De maan was zo mooi, dat we zin kregen om naar het bos te gaan en inderdaad bracht Cootje ons daarheen. De regen had de grond erg nat gemaakt en de avondnevel had daar nog toe bijgedragen. We gingen een bossage in, maar langzamerhand wisten we niet meer waar het pad was. Bij het mooiste maanlicht raakten we tot aan de kuiten in 't gras en werden we kletsnat - met pijn in de lendenen van het lachen kwamen we om 11 uur thuis. Niettemin was men de volgende dag al weer vroeg bij de pinken: Meneer „du Maine" (Van Manen?), regent van het Proveniers huis, wachtte ons om 10 uur op voor het dejeuner in dat zelfde huis'. Men voedt er 700 armen, mannen, vrouwen en kinderen -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 281