280 maar daarnaast schenkt men nog geld en brood aan 1300 gezin nen van de stad. Wij waren er bij toen men hun dat brood uit deelde, alles met de uiterste zindelijkheid. Het beviel mij nog beter dan het Aalmoezeniershuis in Amsterdam, omdat ook de lucht in dit gebouw zeer zuiver is. Van dit huis gingen we verder om een levende schildpad te zien, uit Suriname toegezonden aan een meneer die hem cadeau zal geven aan een van z'n vrienden die gaat trouwen. Men zegt dat zo'n dier drie verschillende soorten vlees heeft. Na het diner hield ik een kleine verkleed partij door mij op z'n Hollands te kleden en mij voor te doen als mevrouw de Haanen zo eindigt deze dag met allerlei gezel ligheden die niet specifiek zijn voor het jaar 1790 en daarom hier niet vermeld behoren te worden. Neen we moeten voort en wel naar Heemstede: zaterdag 21 augustus. We gingen naar „Hochstatt", een mooi dorp waar Marie de Medici heeft gelogeerd, om er een machine te zien, gelijkend op die welke het Seinewater door heel Parijs leidt en die alleen door vuur wordt aangedreven. In het maandblad ,,Amstelodamum" (maart-april 1973) wijdde de heer J. Z. Kannegieter een artikel aan deze passage, waarin hij onder meer bevestigt dat de door Nina genoemde vuurmachine inderdaad in Heemstede te zien is geweest. Een van de drie prijswinnaars van een door het Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke Wijsbegeerte voor de samenstelling van een bruikbare stoompomp-installatie, de te Amsterdam wonende Rinse Lieuwes Brouwer, kreeg opdracht van de bekende bankier John Hope om een kleine „vuurmachine" te bouwen voor de bevloeiing van het nieuw-aangelegde park op zijn buiten Groe- nendaal te Heemstede. Deze machine moest dienen ter vervan ging van de vijzel-windmolen, die te weinig water opvoerde. In 1781 kwam de machine gereed en in datzelfde jaar werd zij nog in gebruik gesteld. De heer Kannegieter weet nog te vermelden, dat het „wonder" veler aandacht moet hebben getrokken, waar toe stellig zal hebben bijgedragen een reportage in „Den Hol- landschen weeklijkschen Nieuws-Verteller" van 8 december 1781 no. 49, waarin werd vermeld, dat de vuurmachine kort geleden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 282