283 haar zelfs naar Brits-Indië, waar zij gedurende enige jaren de kost verdiende met het geven van harp- en zanglessen aan leer lingen uit „betere kringen". Zij overleed pas jaren later, in 1847, op hoge leeftijd. Behalve haar dagboek, waarvan wij de lezer hier een idee hebben mogen bieden, liet zij nog een tweede produkt van haar arbeidzaamheid na in de vorm van een in 1803 uitgegeven boek, dat zij zelf noemde „Ein Handbuch für Freunde des Gesanges", dat zou kunnen dienen ter „Beförderung der hauslichen Glückseligkeit und des geselligen Vergnügens" 8. Als deze bijdrage voor dit jaarboek de lezer een paar ogenblikken van zulk een gezellig genoegen heeft mogen verschaffen, dan is mijn wens vervuld. E. R. d'Engelbronner Noten (1) Deze Engelbronner studeerde in Marburg en kwam daarna in dienst bij de Landgraaf van Hessen, o.a. als „Hofmeister der Edelknaben" en later als „Hofmeister" van prins Carel, terwijl hij in 1781 de titel verwierf van „Geheimen Herzoglichen Sachsen-Gothaischen LegationsratHij stierf - na in 1800 in de adelstand te zijn verheven - in 1817 op zeer hoge leeftijd. Zijn enige zoon overleed enkele jaren later, ongehuwd, zodat met hem tevens het geslacht Engelbronner in Duitsland ophield te bestaan, al werd de naam Engelbronner, in de vrouwelijke lijn, nog enige generaties lang gevoerd. (2) lacob Elias van Varelen werd op 9 augustus 1757 te Haarlem geboren als kind van Jan van Varelen en diens echtgenote Wynandine Gertrud Engelbronner. Coo van Varelen was een veelzijdig begaafd man. Na de Latijnse school te hebben bezocht, waardoor hij gereed was om de hoge school te gaan bezoeken, werd hij hoofd ener vrij bloeiende fabriek (moge lijk de in het dagboek voorkomende zilverfabriek). Toen deze naderhand in verval raakte werd hij griffier van de „Regtbank van enkele policie en van 1807 af commissaris van de „Kleine Bank van Justitie te Haarlem. Deze functies boden hem zoveel vrije tijd, dat hij veel aandacht kon besteden aan zijn diverse liefhebberijen, zoals het maken van verzen en andere letterkun dige produkten. Daarvan verscheen o.a. Twist tusschen Achilles en Aga- memnön. Schuitpraatje van eenen boer, of luimige vertaling van het eerste boek der Ilias, voorgelezen in de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde te Leiden op 1 november 1823. Niet minder beoefende Van Varelen de teken- en etskunst, de eerste onder leiding van Pvan Liender. Een aantal

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 285