285 Sint Maarten in Haarlem Sint Maarten of Sint Martinus staat bekend als de man, die zijn kleed doormidden sneed en de helft ervan aan een bedelaar gaf. In Hongarije als zoon van een veteraan geboren, werd Martinus de grootste heilige van Gallië: de Frankische Merovingers hebben de verering van Sint Maarten overgenomen en allerwegen ver breid. Op 11 november 397 is Sint Maarten te Tours begraven en deze dag wordt sindsdien als zijn naamdag gevierd. Zijn graf in de Martinusbasiliek in Tours was in de Middeleeuwen een geliefd bedevaartsdoel, dat zelfs als een nationaal-Frankisch heiligdom werd vereerd. Reeds in 630 stichtte koning Dagobert een Sint-Maartenskerk in Utrecht dat'sindsdien (evenals Groningen met zijn Martinitoren) een Sint-Maartensstad is gebleven, met het halve kleed van Sint Maarten (diagonaal over het schild) als stadswapen en stadsvlag. Eerder onderzoek Sinds april 1953 te Haarlem werkzaam, kwam ik er door dr. J. F. Steenhuis toe, aandacht te wijden aan het volksleven van Haarlem en omgeving, in het kader van de Volkskundecommissie van de Vereeniging „Haerlem". Met veler medewerking, ook van leerlingen, leidde dit tot de uitgave van een stuk of wat dorps monografieën, waarin de geschiedenis ondergeschikt bleef aan het gaan en staan van Jan en alleman, zoals dit in het volksleven tot uiting komt. Haarlem ligt op de grens van het gebied waar Sint Maarten wordt gevierd - ten zuiden van de Bloemenstad Heemstede-Bloemendaal) is het feest thans vrijwel onbekend en wordt het niet als eigen en/of inheems gevoeld - in Zeeland bijvoorbeeld is Sint Maarten alleen maar een pachtdatum en een inhuurtermijn van knechts en meiden, al wordt eenmaal in het Woordenboek der Zeeuwse dialecten een Sint Maartensrijm op gegeven, dat verdwaald aandoet „Sinte Maerten, De kolvers draege staerten". Boven het IJ, in Hollands Noorderkwartier, in Friesland en Groningen wordt Sint Maarten druk gevierd, even-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 287