288 strekte gegevens te vergelijken met wat in 1974 naar voren werd gebracht door leerlingen van de Protestant-Christelijke Van El- denschool (LEAO en LAVO) in de Rembangstraat, de Lorentz Scholengemeenschap aan de Sportweg, de „leerschool" van de Pedagogische Academie aan de Leidsevaart, de Theresiaschool aan de Kleine Houtweg, de „Vrije School" (Rudolf Steiner- school) aan de Engelandlaan en de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan. Werden er op het lyceum opstellen ge maakt en beperkte men zich op de „Vrije School" tot atmosferi sche mededelingen, op de vier andere scholen beantwoordde men, met veel consciëntie, een door Cor Wiegel van de Volks kundecommissie opgestelde vragenlijst, die middenin de roos heeft geschoten. Deze vraagmethode hadden wij al beproefd bij de Luilakviering anno 1974 die echter, met haar plezier aan dis plezier, een minder aangenaam resultaat opleverde dan de veelal zo positieve Sint Maartenviering. Leeftijd en waardering Deelnemers aan de Sint Maartenviering blijken kinderen van de kleuterleeftijd en leerlingen van de basisscholen. Als je zo'n twaalf jaar bent, sta je volgens velen voor aap met zo'n lampion netje. „Ik zie me al gaan," vooral wanneer je een flink postuur bezit. „Als ik nu Sint Maarten ging lopen, zou ik een fakkel kopen en op elf november in geen geval liedjes zingen, want dan zou ik me verschrikkelijk opgelaten voelen, maar dan zou ik gaan keten en de hele boel op stelten zetten," schrijft een brug klasleerling. „Als je een beetje ouder bent, kan je tenminste keten en lol trappen en laat naar bed gaan," meent iemand van de LEAO. Anders gezegd: „De iets oudere kinderen van 13 en 14 lopen te schreeuwen met fakkels en maken de kleintjes bang. Treffend was een jongetje van 3y2, dat met een heel hoog stem metje overal boven uitkwam. „Ik vind het wel leuk," constateert een ander, „snoep afpakken en met die fakkels kleine kinderen pesten, zodat de politie er aan te pas moet komen, dat is niks voor mij," verzucht een sociaal voelend meisje. Sommigen hebben, door mededelingen van ouderen, de indruk dat men vroeger op hogere leeftijd Sint Maarten lopen kon dan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 290