292 begeleidt bij hun feesten moet er voor waken, dat de traditie, de spontaneïteit, het zelf-doen onverkort gehandhaafd blijft. Hij moet veel meer een klimaat scheppen dan regelend optreden. De liedjes Laat ons om te beginnen weer het een en ander citeren uit de samenvatting vanwege de Van Eldenschool: Drieënzestig leer lingen zingen „Sint Maarten, Sint Maarten, De koeien dragen staarten, De meisjes dragen rokjes aan (minder vaak: hebben rokjes aan), Daar komt Sintermaarten aan.' (I)' Tweeëndertig leerlingen zongen: „Sintermaarten, wat is het koud, Geef me een turfje of wat hout, Geef me een appel of een peer, Dan kom ik het hele jaar niet weer" (II). Anderen zongen: „Sintermaarten had een koe, Die moest naar de slager toe. Was hij dik of was hij mager, Toch moest hij naar de slager" (III) of „Sintermaarten, mikmak, Me moeder (vader) is een dikzak, Me vader (moeder) is een dun(ne)tje, Geef me (Mag ik) 'n pepermun(ne)tje" (IV) of „Sintermaarten die had een geit, Die was al z'n tanden kwijt, Hij was niet zwart, hij was niet wit, Toch moest hij een kunst gebit" (V) of „Elf november is de dag, Dat mijn lichtje, Dat mijn lichtje, Elf november is de dag, Dat mijn lichtje branden mag!" (VI) of „Sint Martinus bisschop, Roem van alle landen, Dat wij hier met lichtjes lopen, Is voor ons geen schande. Hier woont een rijke man, Die ons wel wat geven kan, Geef me een appel of een peer, Ik kom 't hele jaar niet weer" (VII) of „Hier woont een rijk man, Die veel geven kan. God zal hem lonen, Met honderdduizend kronen, Met honderdduizend lichtjes aan, Daar komt Sintermaarten aan" (VIII). „Als men niet gaf," zo volgt het verslag, „werden lelijke woorden gebezigd of werd er tegen de deuren of ramen gebonsd en belletje getrokken." Als scheidversjes werd vooral gezongen: „Hier woont een kikkerdril (juffrouw Kikkerbil), Die niks geven wil!" (IX). Er zijn meer versjes. Zo dit brokje ethiek, dat ook op de Vrije School wordt aangeleerd, kennelijk een Duits kunstlied: (X) Ik loop met mijn lantaren, Lantaren loopt met mij, Daarboven stralen de sterren,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 294