295 kind kon toekijken als de slager zelf zijn koeien of varkens slachtte? Maar toch breekt ook het gloednieuwe zich baan: (XXIII) Sintermaartie(!), wat is het koud, Ik lijk wel een diepvriesbout, Geef me een appel of een peer, Kom ik volgend jaar wel weer! (XXIV) Sinte Maarten had een muis, Die lag in het ziekenhuis, Met zijn rode petje, Lag hij in zijn bedje. De buit Het snoep werd voornamelijk verzameld in plastic zakken of tassen. Eén gebruikte een pukkel, een ander een plastic emmer, broodtrommel, kussensloop, trommel. Er werd veelal snoep ge geven, maar er is een tendens om naar het veel gezondere fruit over te gaan. Zo gaf een tandarts een tandenborstel met een tubetje tandpasta, wat ook van een particulier gemeld wordt. Bij de „patatboer" was er een kroket (zolang de voorraad strekt) en kroepoek bij de Chinees. Vooral ouderwetse lekkernijen waren in trek: langejans, hartjes, rolletjes, kaneelkussentjes, kruidnootjes. Geld, van een dubbeltje tot een gulden, was uitzondering. Optochten De krant meldde dat er ook Sint Maartenoptochten gehouden zouden worden, compleet met drumband en majorettes en Sint Maarten te paard. Ergens in de binnenstad was ook een draai orgel van de partij. Een enkele keer ging zo'n optocht uit van de kinderen van een bepaalde straat (vaak verkleed), meestal echter waren ouderen de organisatoren. Meer dan een derde van de leerlingen van de Van Eldenschool zag Sint Maarten te paard! Er stonden dan ook, blijkens de krant, zeven optochten op het programma, uitgaande van de speeltuinen, waartoe de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin het hare heeft bijgedragen. Voor Haarlem is zo'n optocht een nieuw gebruik (Limburg en oostelijk België kennen het vanouds). Het bewijst meteen, hoe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 297