27 Jaarverslag over 1974 van de Yolkskunde-commissie van de Vereeniging „Haerlem" Uit de aard der zaak gaat de belangstelling van onze commissie uit naar alles, wat, hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings, met Volkskunde heeft te maken. In het recente verleden hadden verschillende voor de Vereeniging „Haerlem" gehouden voordrachten daaraan hun ontstaan te dan ken. Om er enkele te noemen: Folkloristische gebruiken in Ne derland, Idem bij onze Zuiderburen, Een Openluchtmuseum in wording, Noordzeevissers en Volksleven. Dit jaar werd over een andere boeg „gewerkt' met name werden onderzoeken ingesteld naar bepaalde gebruiken in Haarlem en naaste omgeving. Als eerste werd, begin van 1974, aan de orde gesteld: de Luilak viering. Aan een 100-tal scholen werd het verzoek gericht leerlingen in te schakelen bij een onderzoekje naar de huidige viering aan de hand van een 13-tal vragen. De animo bleek (achteraf gezien misschien gelukkig) kleiner, dan we hadden verwacht. Er bleek nogal wat werk aan vast te zitten! Vooral de Ds. Van Elden-scholengemeenschap had er zeer veel werk van gemaakt. In het late najaar, november, wendden wij ons alleen tot die scholen die blijk van belangstelling hadden ge geven. Het resultaat was verrassend. Met name van de Haarlemse Montessorischool, de Rudolf Steinerschool, de Rijksleerschool en van de Theresia-school aan de Kleine Houtweg ontvingen wij zeer interessante mededelingen en antwoorden op de vragenlijst die nu 18 nummers telde. Ook het Lorentzlyceum was weer van de partij. Een beknopt overzicht van de resultaten van dit on derzoek van de hand van onze voorzitter, dr. Tj. de Haan, vindt u verderop in dit jaarboek. Bij moeilijkheden m.b.t. de organisatie van de jaarvergadering van het Nederlands Volkskundig Genootschap bood onze com missie de helpende hand. Het resultaat was, dat genoemde ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 29