307 Maes" uit. Van omstreeks 1660 af tot in de 19de eeuw spreekt men over „Het Reehart". Vermoedelijk is dit het uithangteken dat zichtbaar is op de prent van Van Noorde. In 1809 komt een naam naar voren die 130 jaar lang aan dit winkelhuis verbonden zou blijven. Elisabeth van der Poorten schenkt dan „Het Reehart" aan de toen 51-jarige Godefridus Sacré. Aangenomen kan worden dat Sacré er reeds gevestigd was. Ook de twee woningen aan de Koetswagenpoort kreeg hij in eigendom. Eén daarvan was in gebruik als pakhuis. Later staat de zaak op naam van de in 1829 geboren nakomeling Gode fridus Wilhelmus Sacré, „koopman en winkelier in boter, kaas en vleeschwaren". Een dochter van hem bleef de winkel zeer lang trouw. Zij komt voor in het adresboek van 1936 als me juffrouw A. M. P. C. Sacré en is dan 78 jaar. Wij zien haar in onze herinnering als een kleine door ouderdom gebogen vrouw, staande achter de toonbank en voorzichtig snijdend aan een grote ham. Zij was blijkbaar het laatste familielid dat de „firma G. W. Sacré" levend hield. Enkele jaren voor de oorlog eindigde deze traditie. Na 1945 zijn het achtereenvolgens de winkeliers G. R. van Gelder en B. Eikelenboom die er een zaak in levens middelen drijven. Zij steunden op de roem van vroeger, getuige het opschrift ,,'t Boterhuis, anno 1780". Het voortbestaan van dit oude winkelhuis werd twijfelachtig toen „C A" plannen beraamde om de vestiging aan de Anegang door te trekken naar de Grote Houtstraat. Met dat doel werd ,,'t Boterhuis" omstreeks 1960 door dit concern gekocht. De sloping van de twee voormalige woningen op het achterterrein was de eerste ingreep. Vervolgens kwam in 1962 een verbou wingsplan ter tafel. De eenvoudige winkelpui zou worden ver vangen door een gat over de volle gevelbreedte, waarin enkele terugliggende etalages. Gelukkig veranderden de inzichten van „C A". Men zag af van doortrekking naar de Grote Houtstraat en besloot tot nieuw bouw en uitbreiding aan de Anegang. Dit betekende het behoud van Grote Houtstraat 33. Daarentegen moesten drie monumen tenpanden aan de Anegang worden prijsgegeven. Ter compensatie van dit verlies was de directie van „C A" bereid Grote Hout-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 309