314 er omstreeks 1839 veertien personen. De adresboeken vermelden van 1876-1885 de naam van L. J. van Veldhuijsen, winkelier in grutters- en kruidenierswaren, tapper en aanspreker. Uit deze veelheid van beroepen resulteerde een blijvende bestemming tot café. De exploitanten werden tot 1932 beschreven als „koffie huishouder" of „bierhuishouder" en zijn nadien gewoon" „café houder". Wie het café binnenkomt ziet een holle ruimte. Beneden noch boven valt er iets van de 17de-eeuwse sfeer te beleven. In dit opzicht moeten wij het dus stellen met de gevel en de kap. Maar ook van de gevel zijn niet alle elementen meer oorspronke lijk. Dit geldt onder andere voor de deur van het bovenhuis, die in het laatste kwart van de vorige eeuw werd aangebracht bij de splitsing tot beneden- en bovenwoning. Een merkwaardigheid van dit huis is de door zandsteenblokjes omgeven opening in de top. De restauratie van dit monument, slechts bestaande uit het ver nieuwen van de gevel, heeft totaal 46.000,- gekost. Hiervan werd ruim 26.000,- als subsidie uitgekeerd, door rijk en ge meente gezamenlijk. De aannemer Van Boxtel droeg zorg voor een zorgvuldige uitvoering. Die zorgvuldigheid spreekt ook uit het voegwerk. De voeger Houweling heeft er misschien extra zijn best cp gedaan omdat hij zelf in 1908 in dit huis is geboren en er acht jaar gewoond heeft. Het café besloeg toen nog slechts het voorgedeelte. Wonen en slapen gebeurden in de beperkte ruimte daarachter; een leefsituatie, die wij ons nu nauwelijks meer kun nen voorstellen. Het weinige dat er op dit gedeelte van de Nas- saulaan uit de 17de eeuw resteert is nu hersteld. Tezamen met de fraaie gevels 14 en 16 vormt het monument nummer 8 een edel drietal dat de herinnering aan de oude schoonheid levend houdt. Niet alles wat lelijk is verdient verfoeid te worden. Er kan een geschiedenis aan verbonden zijn die het oordeel verzacht. Wie in de Schoutensteeg naar de Barteljorisstraat loopt, ziet achter het hoekhuis met de klokkewinkel een nogal hoog opgetrokken uit bouw. Deze is geen bijdrage aan het stadsschoen. Het lijkt ver wonderlijk dat de voormalige slaapkamer er bovenin jaarlijks door veel buitenlanders wordt bezocht. Nu wij dit weten, is onze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 316