318 Nadat her en der oude klokken geleend waren kon iedereen die niet beter wist er van overtuigd zijn dat dit werkelijk de sinds 1837 bestaande zaak van Ten Boom was. De mensen uit het filmvak blijken het schijnbaar onmogelijke te kunnen bereiken; zelfs het autovrij maken van de Bakenessergracht gelukte hen zonder veel moeite. Een handel in uurwerken was voor het winkelhuis Lange Begij nestraat 6 een vreemde bestemming. Gedurende bijna twee eeuwen is er een bakkerij in gevestigd geweest. In aanleg is het pand meer dan 400 jaar oud. De geschiedenis als bakkerij lijkt te beginnen in 1648. De verkoopakte uit dat jaar vermeldt als nieuwe eigenaar de bakker Maerten Pieterssen. In 1672 neemt Jan Laecken de zaak over. Hij kreeg daarmede „een sterck en weldoortimmert huys metten erve, hebbende een schone oven ende backerij, staende ende leggende wel ter neeringh in de Lange Begijnestraet op de hoeck van de Lombartstege". Het huis heeft ook een naam gehad. Dat blijkt echter pas uit een akte van 1720. Koper is dan Barent Broese, „Mr. Backer", en de om schrijving luidt: „een huys metten erve, van ouds genaemt De twee Conijntgens". Dat deze benaming verband houdt met de bakkerij lijkt niet waarschijnlijk. Wel kan worden gedacht aan het beroep van de „Conijncoper" Jan Lamberts, die in 1605 mede-eigenaar was. In 1784 wordt bevestigd dat we met een broodbakkerij te doen hebben, „van ouds genaamd De Konijn tjes". Het pand is dan voor 600,- gekocht door Johannes Worst en de inventaris van bakkerij en winkel voor 400,- Gezien deze bedragen zal de toestand niet al te best geweest zijn. De nieuwe eigenaar liet de zaak blijkbaar grondig opknappen. De huidige klokgevel dateert uit die tijd. Het bakkersbedrijf werd tot omstreeks 1860 door de nazaten van Worst voortgezet. Veel later treffen we deze firmanaam aan op een banketbakkerij in de Zijlstraat. In 1862 begint een periode van wisselende bestemmin gen, tot er in 1921 een groot bord op de gevel wordt aangebracht met het opschrift ,,2e hands meubelen". Sindsdien bleef het ge bruik in deze sfeer. De rommelige inventaris maakte begin 1974 tijdelijk plaats voor de klokken. Wij kregen toen een glimp te zien van een eiken zoldering met moer- en kinderbinten. Het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 320