319 hoogbejaarde monument heeft het enerverende filmgebeuren goed doorstaan en hield er zelfs een herboren gezicht aan over. Dat het leven van Corry ten Boom daar de aanleiding toe zou zijn zal niemand ooit gedacht hebben. Wij herinneren ons „De Spijkermand" als de druk beklante zaak waar aannemers hun draadnagels en andere ijzerwaren kochten. Het adres Oude Groenmarkt 2 had in de bouwwereld algemene bekendheid. Menige timmerman kwam er voor zijn baas de nodige inkopen doen. Achter de toonbank was een heen-en-weer geloop van bedienden die het gevraagde tevoorschijn haalden. Zij verdwenen dan door een opening in de hoek van de winkel naar het mysterieus gelegen magazijn. Veelal behoefden zij zich slechts om te draaien en één van de talrijke laatjes open te trekken die tegen de wand waren opgetast. Af en toe vertoonde zich met kordate bewegingen een kleine kaalhoofdige man, de eigenaar C. J. van den Broek. Hij was de laatste firmant die de al heel lang bestaande ijzerhandel op deze plaats in stand hield. In 1952 ging de winkeldeur op slot. De panden deden nog enige tijd dienst als opslagplaats van koelkasten en gasfornuizen. Twintig jaren bleef deze in het stadsbeeld belangrijke hoek ontsierd door witgekalkte ramen. De heer L. van den Broek, zoon van genoemde C. J. van den Broek en sinds diens overlijden in 1961 eigenaar, had er geen vrede mee. Hij achtte het laten voortbestaan van de oude panden een ereplicht jegens zijn voorzaten die hier van 1867 af gevestigd waren. In de loop van 1973 gelukte het hem, de restau ratie en verbouwing op gang te brengen. Het werk bleef voor lopig beperkt tot het hoekhuis en de beide aanliggende delen in de Warmoesstraat. Twee ingemetselde jaarsteentjes, met de datum 14 december 1974, herinneren aan het tijdstip van de voltooiing. De winkel gaat „Boefje" heten en zal een keuze bieden uit een collectie kinderkleding. Op de verdiepingen vinden we nu drie gerieflijke woningen. Wie meent dat de binnenstad aan het af zakken is, kan zich hier overtuigen van het tegendeel. Voor de geschiedenis van „De Spijkermand" gaan wij terug naar het jaar 1577. De Oude Groenmarkt heet dan nog ,,'t Kerckhoff" en de Warmoesstraat „Kerckstraet". Het hoekhuis had toen een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 321