326 Jarenlang stond het Doelengebouw er tamelijk doelloos bij. Sinds de schuttersstukken uit de zaal zijn verdwenen had deze een ge degradeerd aanzien. Het kostte moeite in dit kale gymnastiek lokaal het zwierige leven terug te zien dat op die schilderijen is uitgebeeld. Nooit meer gingen de deuren boven de sierlijke stoep open om feestelijk geklede gasten binnen te laten. Er heerste nog iets van de trieste sfeer uit de tijd dat Ripperda er zijn befaamde toespraak hield. Hoewel dit monument geen dagelijks onderwerp van gesprek was in het gemeentelijk beleid, werd wel beseft dat er wat mee gebeuren moest. Het gymnastiekonderwijs stelde eisen waaraan het gebouw niet kon voldoen. Erkend werd trouwens dat dit erfgoed een hoger doel waardig was. In 1968 viel het woord „Stadsbibliotheek". Niemand durfde te beweren dat deze instel ling geen aanvaardbare partner zou zijn. Het onderbrengen van een 16de-eeuws instituut in een gebouw van dezelfde ouderdom moest wel een harmonisch samengaan worden. Bovendien waren beide min of meer in de verdrukking. Volgens een omstreeks 1960 vervaardigd ontwerp zou de Stadsbibliotheek aan de Raaks komen. Cultuur pleegt echter geen recht te hebben op een voor- grondpositie. Opboksen tegen een parkeergarage was bij voorbaat een verloren strijd. De bibliotheek werd dus naar achteren ge schoven. Daar lag nog het grote schuttersveld dat wel wat ruimte voor nieuwbouw bood. Op 10 maart 1971 verleende de gemeen teraad machtiging tot het maken van een schetsplan voor de nieuwe situatie. De architecten Bijvoet en Holt konden hun plan voor de Raaks definitief opbergen. Zij waren daardoor niet ont moedigd en hadden al spoedig weer een vel papier met hun in spiratie gevuld. Ook daarna verliep alles verrassend vlot. Eind 1972 kon het aannemingsbedrijf Van der Vliet uit Amsterdam met de nieuwbouw beginnen. Het Gasthuishofje, vroeger profijt trekkende van de restjes van de schuttersmaaltijden, trilde letter lijk van ontzetting bij de veranderingen die zich na eeuwen van rust gingen voltrekken. Op 29 mei 1974 verscheen de eerste met boeken gevulde verhuiswagen. Een historisch moment na een 400 jaar durend verblijf van de Stadsbibliotheek in het Prinsen hof. Reeds op 10 juni kon het publiek in de nieuwe huisvesting terecht. Het oude gebouw was toen nog niet klaar. Daardoor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 328