30 In het begin van het jaar werd het monument Spaarnwouder straat 43 bezocht onder leiding van de heer Van Brugge. Op de eerste verdieping werd achter een dichte kastenwand de admini stratie gevonden van een voormalige bewoner, de heer Van Boek hoven, die hier van 1875 tot en met 1914 een koper- en blik slagerij had met annex winkel. De administratie bestond uit hon derden rekeningen, kwitanties, aanmaningen, afleveringen van het Zondagsblad, etc. De inventaris hierop is bijna klaar. Het bevat ondermeer rekeningen van 370 verschillende Haarlemse firma s en ruim honderd buiten Haarlem. Tevens is gestart met het historisch onderzoek van dit pand dat in de loop van het jaar is uitgebreid tot en met pand nummer 31 met het voormalige Vissershofje aan het Korte Spaarne. Onder meer wordt getracht de juiste ligging en grootte van de brouwerij de „Drie Leliën" te bepalen en inzicht te verkrijgen in de 15de en 16de eeuwse be bouwing aan deze kant van het Spaarne. Tot en met maart werden opgravingen verricht op een binnen plaatsje achter het pand Zijlstraat 94, waar een beerput met een zeer rijke inhoud werd aangetroffen met voornamelijk zeven- tiende-eeuws schervenmateriaal: veel aardewerk, glas en majo lica. De restauratie hiervan vindt nog steeds plaats. Ook is een begin gemaakt met het historisch onderzoek van dit huis. In april werd op verzoek van de A.W.N. het pand Lange Raam straat 34 onderzocht. Twee beerputten binnenshuis werden leeg gehaald, gefotografeerd en uitgetekend. Behalve honderden pijpe- koppen was het overige materiaal van de zeventiende tot en met de vorige eeuw weinig in aantal en zeer fragmentair. De vondsten en de ligging der putten waren goed te corresponderen met de uitkomsten van het archiefonderzoek. Een rapport werd samen gesteld dat zal verschijnen als publicatie van het Haarlems Bo demonderzoek. In de toekomst zullen alle archeologische onderzoekingen op deze manier gepubliceerd worden met een kort historisch over zicht van het desbetreffende pand. Het uitgebreide historisch onderzoek kan dan misschien in het jaarboek van de Vereeniging „Haerlem" verschijnen. Te uitvoerige of te specialistische onder werpen komen als apart rapport uit van de Historische Werk-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 32