330 zijn nieuwe bestemming. Het behoud is daarmede vermoedelijk weer voor enkele eeuwen verzekerd. Deze bevoorrechting werd het „Hofje van de Twaalf Apostelen'' onthouden. Dit viel ten offer aan de lichamelijke oefeningen waarvoor in de Doelen geen plaats meer was. Er staat nu een potig gymnastiekgebouw. Wij verwijlen liever bij de 400 jaar oudere Schutterszaal. De fraaie buitendeuren daarvan blijven krampachtig gesloten. Eetfestijnen en drinkgelagen, zoals ten tijde van Frans Hals, keren er niet weer. Deze geneugten maakten de ruimte weldadiger dan de rekken met partituren en langspeelplaten die er nu staan opge steld. Wie binnentreedt raakt bevangen door een culturele ver stilling. Men komt in een opslagplaats van muziek en zoekt te vergeefs naar een ensemble dat de melodieën losmaakt van het papier. Het opschrift op de schouw en de gedenksteen van Rip- perda herinneren nog aan wat hier vroeger gebeurde. De steen is overgebracht naar de korte wand. De ramen geven uitzicht op het nieuwe bibliotheekgebouw. Een daarop geplaatste verheven heid van aluminium houdt onze blik vast, ook als wij even later voor het Gasthuishofje in de Barrevoetestraat staan. Een be kroning anno 1974, zijnde een liftschacht. Het ding steekt schril boven het hofje uit. De fotograferende toeristen zullen er geen raad mee weten en bergen hun toestel misschien teleurgesteld op. Wie het stadsschoon niet onverschillig laat zou de bibliotheek een fraaier herkenningsteken hebben gegund dan deze metalen uit was. Ook in 1974 kon slechts een beperkt aantal restauraties tot uit voering komen. Behalve de reeds genoemde monumenten kwa men gereed Jansstraat 42, Antoniestraat 7 en enkele woningen van het Proveniershof. Na jaren van stilstand werd het werk aan de belangrijke brouwershuizen Korte Spaarne 23 en 25 hervat. Voorts waren er activiteiten te bespeuren aan de monumenten Wagenweg 242, Bakenessergracht 17, Gedempte Oude Gracht 60, Klein Heiligland 25-27 en Groot Heiligland 63 t.m. 85. De restauratie van de voormalige Bank van Lening moest in decem ber tijdelijk worden stopgezet, daar de uitgaven hoger opliepen dan de beschikbare kredieten toelieten. Talrijke aanvragen van particulieren liggen nog te wachten op toekenning van subsidie.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 332