334 de molen), wederom Fries-inheemse scherven aangetroffen en onduidelijk verlopende zwarte grondsporen, waarschijnlijk als in Waarderpolder I, behorend tot een vroeger greppelsysteem. Behalve Friese scherven van omstreeks het begin der jaartelling, waren er ook enige scherven van grof gemagerde kogelpotten (12de-13de eeuw). De verkenningen konden door het hoge grondwaterpeil in deze polder, niet overal en niet tot grotere diepte worden voortgezet en moesten reeds in februari worden stopgezet, daar werd begonnen met het opspuiten van het ter rein. Van 23 februari tot eind december kon worden gegraven in een terrein gelegen aan de hoek Lange Veerstraat/Anegang waar een aantal jaren geleden een complex winkels („Maranka") was afgebrand. Het grootste deel van het terrein had zeer diepe be tonnen kelders tot in de onderliggende zandrug maar toch vonden wij nog een strook langs de belending in de Lange Veerstraat waar wij konden graven. Na een moeilijk begin van het weg breken van houten vloeren en zware balken, konden wij opeen volgende bewoningslagen onderzoeken, doorlopend vanaf de 12de eeuw tot op heden. Geheel onderin, in het zand van de oude duinen bevond zich een akkertje uit de periode van de Friese occupatie met zeer fraaie spitsporen. Op een diepte van 1,20-1,40 m onder straatniveau bevond zich een zware brand- laag, die door de aanwezige scherven kon worden gedateerd als de brand van 1576, door de Spanjaarden tijdens de bezetting ver oorzaakt. Over een lengte van meer dan 15 meter werd een strook grond uitgegraven resp. geschaafd tot op een diepte van soms 2,60 m. De verschillende bewoningsniveaus konden wij door de aan wezigheid van de scherven meer of minder globaal dateren. Het Friese akkertje met de spitsporen liep oostwaarts naar de Spaar- ne-oever vrij steil af. Bewoning tussen het begin van de jaartel ling en eind 12de eeuw (gekenmerkt door Andenne-scherven periode IA en vroege Pingsdorf) konden wij ook hier niet ont dekken. Behalve deze opgraving, werden in de stad op verscheidene plaatsen, tijdens werkzaamheden voor vernieuwing van riolerin-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 336