40 teurschap in 1926. Tezamen hebben de beide Peerebooms dertig jaar lang leiding gegeven aan „hun" krant. In 1956 overleed Robert, in 1964 legde Piet het directeurschap neer. Daarna was hij tot 1971 commissaris en adviseur van de directie van Damia- te, de N.V. die was ontstaan uit de fusie van Lourens Coster (H.D.) met de N.V. Opregte Haarlemsche Courant (O.H.C.). De moeilijkste jaren van zijn directeurschap zijn ongetwijfeld die van de Duitse bezetting geweest. In eerlijke overtuiging, uit liefde voor het bedrijf en uit verantwoordelijkheidsgevoel voor allen die daarin werkten, bleef hij directeur ook toen zijn broer de pen had neergelegd. Bekwaam en voorzichtig loodste hij de krant door de oorlogsjaren heen. Dat hij in 1953, toen hij dertig jaar directeur van de krant was, werd onderscheiden met het ridder schap in de Orde van Oranje-Nassau heeft hij terecht gezien niet alleen als een erkenning van zijn belangrijke werk, maar vooral als de rechtvaardiging van zijn aanblijven in oorlogstijd. Aan zijn latere jaren heeft deze onderscheiding glans verleend. Naar buiten spreekt het werk van een hoofdredacteur meer tot de verbeelding dan dat van een directeur. Déze directeur even wel heeft ook redactionele arbeid verricht, zij het onder pseudo niem. Jarenlang verscheen dagelijks op pagina één van Haarlems Dagblad een rijm waarin P. Gasus op dikwijls snaakse wijze en met tal van woordspelingen commentaar gaf op actualiteiten van allerlei aard. Het was zijn trots dat hij nooit oversloeg. Met evenveel zorg en met het hem eigen gevoel voor plicht heeft hij als Factor van Trou moet Blijcken jarenlang de traditionele Jaar zang en de Heilwens van de Knegt geschreven. Hij begon daar al vroeg aan en bouwde zijn dichtwerk zorgvuldig op. Over allerlei kwesties van rijm en metrum hebben wij dikwijls van gedachten gewisseld, want ook in dit speelse werk was Piet niet gauw te vreden. Hij bleef er aan schaven en elke verbetering, elke vondst, was hem een vreugde. De werkzaamheden van Piet Peereboom beperkten zich geenszins tot het bedrijf waarvan hij directeur was. In de journalistieke wereld bekleedde hij tal van functies. Zo behoorde hij tot de oprichters van het A.N.P., het Algemeen Nederlands Persbureau

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 42