44 veelzijdig en artistiek begaafd man, was hier zijn eigen binnen huisarchitect; hij ontwierp alles zelf en voerde het ook eigen handig uit, tot in de perfectie. Ik heb zelden iemand ontmoet die zoveel artistieke handigheid aan zoveel smaak paarde. Dit minia tuur prentenkabinetje bood een maandelijks festijntje, waarvan ik er nooit een oversloeg. In de tien jaren dat hij die zaak beheerde, heeft hij meer dan honderd van die tentoonstellingen gehouden, vele op hoog niveau. Ze gaven de indruk alsof je in een schetsboek bladerde, het leek op visuele kamermuziek. De keuze maakte hij zelf, dat kon men hem overlaten. Om enkele namen te noemen uit die lange reeks: te beginnen met Kees Verwey, die de rij opende, zag men er Haarlemmers als Steyn, Verpoorten, Cor en Kees Hak, Damave, Ploos van Amstel, maar ook vele tekenaars van buiten onze regio, zoals Peter Vos, Rein Dool, Theodoor Heynes, Cor Dik, Dirk Breed, Nico Jonk enz. Hij was niet de sectarische aanhanger van één kunstrichting, daarvoor was zijn goede smaak te veelzijdig. Hij had een indivi dueel kwaliteitsgevoel waar menige museumpaus hem om benij den kon. Die exposities vormen een afgesloten hoofdstuk in het Haarlemse kunstleven, de bijdrage van één man, met een geheel eigen cachet. Grommers was het type van de ware liefhebber, de echte kenner. In dit opzicht lag hij in de lijn van de onvergete lijke Haarlemse kunsthandelaar en prentenkenner J. H. de Bois (nu nog bekend als de ontdekker en eerste uitgever van Nescio). - In zijn onberispelijke manier van doen („every inch a gentleman") was hij geen man uit de grote hoop, maar iemand van verfijning en cultuur, vindingrijk en selfmade. In een wereld van z.g. crea tieve blootvoeters en schreeuwlelijken, is dit type meer dan ooit een verkwikking en verademing. Zijn interesse gold niet alleen de beeldende en toegepaste kunst; hij was ook zeer muzikaal. Als een kundig amateurmuzikant heeft hij lange tijd in de Haarlemse Muziekkamer zijn cellopartij meegespeeld. Zijn veelzijdigheid bleek ook in zijn voortreffelijk werk als fotograaf, dat een tijdlang zijn beroep is geweest. Deze Groninger van geboorte, maar Haarlemmer in de beste jaren van zijn leven, is in eenzaamheid en met stille trom heen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 46